U Ransdorfa je to, jako když Západ hlásí, že jsou ruská vojska na Ukrajině, míní novinářka

16.02.2015 22:59

V České televizi znovu zazněla reakce na slova komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa. Okomentovali je Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií FSV UK, šéfredaktorka týdeníku Pražský telegraf Natalia Sudlianková a šéfredaktor portálu HlídacíPes.org Robert Břešťan. Všichni tři se shodli na tom, že jde jen o neověřené informace. Rozcházeli se ale v tom, do jaké míry lze věřit západním a ruským médiím v propagandistické válce.

U Ransdorfa je to, jako když Západ hlásí, že jsou ruská vojska na Ukrajině, míní novinářka
Foto: Archiv MR
Popisek: Miloslav Ransdorf
reklama

V pondělních Událostech, komentářích ČT se rozproudila debata o tom, jak silnou roli v rusko-ukrajinské krizi hraje propaganda. Diskutovali  Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií FSV UK, šéfredaktorka týdeníku Pražský telegraf Natalia Sudlianková a šéfredaktor portálu HlídacíPes.org Robert Břešťan.

Je Hlas Ruska objektivní?

Sudlianková hned na úvod prohlásila, že ruská propaganda cílí spíše na lidi doma. "Já ji nezaznamenávám, já ji nevidím, ruská propaganda je spíš směřována dovnitř. Ruská propaganda navenek nemá žádný gigantický vliv, podotkla. Břeštan i Svoboda to viděli zcela jinak. Břešťan připomněl, že ruský prezident Vladimir Putin býval agentem KGB, takže ovládá lecjaké propagandistické činnosti. Nesmíme zapomínat ani na prostor na internetu.

A Svoboda zašel ještě dál. "Máme tu média jako Hlas Ruska, která tvrdí, že chtějí objektivně informovat, což ve skutečnosti znamená podávat ruský pohled na okolní dění," vyjádřil svůj názor odborník z Univerzity Karlovy. Nato však zareagovala Sudlianková, která odmítá, že by Hlas Ruska hlásal propagandu, prý jen informuje. Evropa se prý dlouhodobě obrací proti Rusku. Podle Sudliankové se to dělo už v roce 1900, kdy Rusko vzkvétalo a špatné poměry vládly spíše v Osmanské říši.

Kdo je proti nám, je fašista, zní často z Ruska  

Svoboda ale obratem připomněl, že současná ruská média často používají slovo fašismus, aniž by rozlišovala mezi fašismem a nacismem. A pokud v Rusku někoho onálepkujete jako fašistu, fakticky ho tím ihned zdiskreditujete.

I v této debatě došlo na tvrzení Miloslava Ransdorfa o obklíčených vojácích NATO  u Debalceve. Tady se hosté shodli na tom, že jsou to informace hodně neověřené a spekulativní. Sudlianková k tonu pak ještě dodala, že prohlášení Ransdorfa o vojácích NATO má asi tak stejnou váhu jako tvrzení Západu o přítomnosti ruských vojáků na Ukrajině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…