U Šafra oslavují generála Pavla, že se zastal uprchlíků. Je prý velmi civilizovaný

16.08.2019 20:30

Komentátor Jan Jandourek se na serveru Forum24.cz šéfredaktora Pavla Šafra rozepsal o generálu Petru Pavlovi. Vrátil se k jeho rozhovoru na Českém rozhlase, kdy Pavel hovořil o problémech migrace. A mimo jiné také uvedl, že nebyl důvod vyvolávat kolem uprchlíků hysterii.

U Šafra oslavují generála Pavla, že se zastal uprchlíků. Je prý velmi civilizovaný
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel
reklama

„Generál Petr Pavel už víckrát prokázal, že umí říkat věci, které jsou nepohodlné, a také že umí použít racionální přístup k rozlišování různých druhů problémů,“ poznamenal Jandourek s tím, že generál Pavel se zkrátka snaží vyvarovat extrémů. „Zrovna u nás, kde je debata značně vyhrocená, to působí civilizovaným dojmem,“ dodal.

Následně Jandourek připomněl Pavlova slova ohledně migrace. „Když se na to podíváme opravdu z hlediska reálných hrozeb, tak Česká republika rozhodně nebyla cílovou zemí ani nebyla postižená jako tranzitní země. Mnoho lidí u nás uprchlíka ani nevidělo a mnoho politiků je naopak nepokrytě využilo k tomu, aby se zviditelnilo,“ citoval Jandourek Pavla. Všiml si i toho, jak Pavel uvedl, že jsme nebyli cílem teroristického chování, i to, že migrace je jev historický. „A každý stát má nejen právo, ale i povinnost svoje teritorium zabezpečit tak, aby ho případná migrační vlna nedestabilizovala,“ pokračuje Jandourek v citaci Pavla.

„K tomu, co říká generál Pavel, můžeme dodat, že česká debata, pokud se tak vůbec dá přestřelce ostrých názorů říkat, je charakteristická zmatením. Politici a po nich občané používají často bezobsažný pojem migrant, který ale celkem nic užitečného neznamená. Je to prostě pohybující se člověk, a jestli je to válečný uprchlík ze Sýrie, nebo ukrajinský stavební dělník, z toho nepoznáme. Podobného – a zřejmě úmyslného – zjednodušení se dopouštěl i Miloš Zeman, když vyhlásil své heslo ‚stop migrantům‘. Jistě tím nemyslel Rusy v Praze nebo Karlových Varech,“ podotkl Jandourek.

Původní text ZDE

Následně hovoří o tom, jak se podařilo zkonstruovat pojem vítač, i o tom, že ne každý, kdo se bojí rizik, je nutně fašista, rasista a xenofob. „Pokud mají lidé racionální obavy, aby si země nenabrala velké sousto, je to v pořádku. Když obavy přejdou ve strach a strach v hrůzu, je výsledkem třeba důchodce kácející stromy na trať, aby to svedl na džihádisty. Protože je jednodušší vyvolat strach než radostné pocity, mohou s ním demagogové dobře pracovat. Vyvolají pocit akutního nebezpečí, aby před ním druhé zachraňovali. Není to o nic čistší byznys než převaděčství za peníze,“ dodal. 

Závěrem pak zmínil, že vezmeme-li v úvahu celou propagandistickou masáž na uprchlické téma, mohlo to dopadnout mnohem hůř. „Politováníhodné je, že politici se nesnažili jít ani trochu proti proudu a povedlo se jim vyvolat nálady, které se budou těžko nějak utišovat,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…