Nepovedený a velmi složitý protikuřácký zákon, o kterém se mluví jako o nejpřísnějším z celé Evropy, navzdory tvrzení ministerstva zdravotnictví, že přijetím se jen přiblížíme evropským státům, má tolik odpůrců, že by bylo nejlepší připravit návrh úplně nový, a nebo nechat legislativu takovou, jaká je. Tedy dát restauratérům, kuřákům i nekuřákům svobodu v rozhodování, jakou restauraci či kavárnu si vybrat. Kuřáckou či nekuřáckou? "Spousta restaurací, ba i barů, jež dobrovolně nekuřácké jsou, tak proč to nově zakazovat," potvrzuje zbytečnost nového zákona exministr zahraničí a poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg. A souhlasí s ním i Zuzka Bebarová-Rujbrová z KSČM. "I kuřáci za ty peníze, které platí státu na daních, by měli mít možnost kouřit důstojně. Samozřejmě odděleně od nekuřáků," uvedla.
Hledání kompromisu
Navrhovaný zákon kritizovalo i mnoho rozumných nekuřáků. Patří k nim i nekuřačka a členka zdravotního výboru sněmovny, komunistická poslankyně Alena Nohavová. K protikuřáckému zákonu se kriticky vyjádřila přímo na zasedání zdravotního výboru.
„Předně jsem přesvědčena, že žijeme ve svobodné společnosti, kde má právo každý se vyjádřit, ať je to politik či občan. Tak jsem se svobodně vyjádřila k projednávanému zákonu. V rámci diskuse dvou zcela nesmiřitelných stran jsem sdělila na výboru, a následně na dotaz i novinářům, kde bych já jako zapřisáhlá nekuřačka, kterou kouř osobně obtěžuje i omezuje, hledala prostor pro kompromis,“ píše Alena Nohavová.
„Zákon, které ministerstvo zdravotnictví připravilo, vítám. Obávám se, že vzhledem k tomu, že plně vychází vstříc jen jedné ze stran sporu, nenajde ve sněmovně většinovou podporu. Ve vládním návrhu je obsažen absolutní zákaz kouření ve veřejných zařízeních. A to je právě předmětem sporu. Společnost i sněmovna je rozdělena na dva téměř nesmiřitelné tábory. Většina připomínek, které dostávám, zcela ignoruje argumenty protistrany. O zákonu se nevede dialog, ale dva zcela protichůdné monology.
Na zdravotním výboru jsem v rámci obecné diskuse hovořila o tom, zda by nebylo možné a vhodné, aby byl zákon průchozí nejen pro zapřisáhlé odpůrce, ale i pro větší část ostatních, některá ustanovení a dopady zákona zmírnit. A protože každá diskuse, má-li mít smysl, by se měla držet reálných faktů, a ne pocitů, zmínila jsem i pár možných změkčení, která ve světě již existují.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
kouření , legislativa , novela , Poslanecká sněmovna , výbor , zákon , cigareta
autor: pas
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom