U soudu s Dalíkem padla zásadní slova o Vlastě Parkanové. Byl rovněž vytažen důležitý dokument

02.07.2014 13:48

Pozoruhodná slova na adresu bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové zazněla dnes u soudu, kde se projednávala kauza nákupu obrněnců značky Pandur. V ní je obviněn blízký přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Před soudem například zaznělo, že na jednání o nákup pandurů se vnutil bývalý náměstek ministryně obrany Martin Barták. Nebo že Parkanová ve funkci ministryně obrany „nevěděla, co dělá“. Informoval o tom server iDnes.cz.

U soudu s Dalíkem padla zásadní slova o Vlastě Parkanové. Byl rovněž vytažen důležitý dokument
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur

Soudkyně dnes četla dokumenty zabavené při domovních prohlídkách v Rakousku v sídle firmy Steyr, která pandury vyrábí. V dokumentech manažeři Steyru analyzují situaci ohledně smlouvy a dodávek obrněnců Pandur.

Podle serveru zástupci Steyru mimo jiné psali, že smlouvě na pandury Topolánkova vláda po nástupu nevěnovala pozornost a jednání se účastnili jen odborníci. Později se ale o jednání začal zajímat tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták. „Zaangažoval se do zakázky sám s tím, že je potřeba jí dodat politickou váhu,“ citovala soudkyně ze zprávy zbrojařské firmy.

Pro Parkanovou zpráva Rakušanů nevyznívá dobře

Zpráva se zmiňuje také o ministryni obrany Vlastě Parkanové, ovšem ne příliš lichotivě. „Je charakterizována jako politicky dosazená, jako člověk, který neví, co dělá,“ píše se ve zprávě firmy Steyr.

Jak server dále uvedl, žádost o úplatek je v dokumentech zmiňována jako „osobní požadavky“, nebo „osobní služby“ s tím, že na tyto žádosti odmítl Steyr přistoupit.

Zbrojaři měli strach, že Češi dají zakázku tomu, kdo jim kývne na žádost o úplatky

Z analýzy rakouské zbrojařské firmy vyplývá, že se obávala toho, že česká strana sníží počet vozidel a tedy i cenu kontraktu. A že ušetřené peníze použije na nákup vozidel od konkurence. „Která třeba splní jejich osobní požadavky,“ cituje server z dokumentu firmy Steyr.

Dalík je viněn z toho, že 8. listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů uvedl v omyl delegaci Steyru, že je schopen ovlivnit rozhodnutí vlády ohledně pandurů. „Za to si podle žalobce řekl o třikrát šest milionů eur (tehdy asi 480 milionů korun). Tím se dopustil podvodu ve stadiu pokusu,“ uvedl server.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

21:32 Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

Hostem pořadu Podtrženo, sečteno na XTV.cz u moderátora Luboše Xavera Veselého byl komentátor Petr H…