ÚS zrušil rozsudek nad knězem, justice v kauze chybovala

26.11.2013 14:50

Ústavní soud zrušil rozsudek nad knězem Mariuszem Luczyszynem, původně potrestaným za osahávání nezletilé dívky podmínkou a zákazem práce s dětmi. Justice v kauze chybovala. Okresní soud v Ústí nad Orlicí v rozsudku nestanovil, na jak dlouho farářovi zakazuje výchovnou činnost. Případ se proto vrátí znovu na začátek - k okresnímu soudu.

ÚS zrušil rozsudek nad knězem, justice v kauze chybovala
Foto: Filip Fojtík
Popisek: Prezident Miloš Zeman navštívil Ústavní soud v Brně

Luczyszyn podle obžaloby v lednu 2010 na jedné z far na Orlickoústecku při hodině náboženství usedl na pohovku mezi dvě nezletilé dívky, přikryl se společně s nimi dekou a jednu z nich osahával.

Okresní soud v Ústí nad Orlicí nejprve faráři uložil za pohlavní zneužívání tři roky vězení s odkladem na čtyři roky. Zároveň rozhodl o zákazu výkonu povolání či funkce, při jejichž výkonu člověk přichází do styku s dětmi mladšími 15 let. Pardubická pobočka krajského soudu trest zmírnila na dva roky vězení s tříletou podmínkou a čtyřletý zákaz výchovné činnosti s dětmi a mládeží.

Ústavní soud dnešním nálezem nijak nepředjímá konečný verdikt

Luczyszynova obhajoba poukazovala na to, že soud prvního stupně časově neomezil zákaz činnosti, a tak šlo v podstatě o nezákonný trest, což nyní potvrdil Ústavní soud. "Prvotně pochybil okresní soud, který opomenul při vyhlášení určit délku trestu zákazu činnosti, což se promítlo též do písemného vyhotovení," řekl soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Okresní soud tak podle Balíka vyvolal "zcela zřetelnou právní nejistotu v osobních poměrech stěžovatele". Odvolací soud se ji sice pokusil napravit, avšak nevhodným způsobem, nezasáhl pak ani Nejvyšší soud. Balík zdůraznil, že Ústavní soud dnešním nálezem nijak nepředjímá konečný verdikt.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…