USA: Asad chemicky udeří a my tvrdě zasáhneme. Rusko: Je to jinak. Německo: Bundeswehr se možná zapojí

11. 9. 2018 8:51

Situace v Sýrii se opět začíná přiostřovat. Rusko a Západ se navzájem obviňují z plánování chemického útoku v provincii Idlíb a Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton již hrozí odvetou.

USA: Asad chemicky udeří a my tvrdě zasáhneme. Rusko: Je to jinak. Německo: Bundeswehr se možná zapojí
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Bašár al-Asad
reklama

„V posledních dnech se snažíme zcela jasně apelovat na syrskou vládu, aby nepoužívala chemické zbraně. V opačném případě budeme reagovat s nejvyšší naléhavostí. Konzultujeme vývoj v Sýrii s našimi britskými a francouzskými partnery a v tomto bodě zastáváme naprosto shodné stanovisko,“ uvedl včera Bolton. Slova Trumpova poradce pro národní bezpečnost přicházejí v situaci, kdy se Asadova vojska s podporou Ruska a Íránu shromažďují k rozhodujícímu útoku na provincii Idlíb.

Dvoumilionová provincie je považována za poslední baštu islámských radikálů a americká vláda po údajném použití chemických zbraní při dobývání Aleppa a východní Ghouty tvrdí, že k použití chemických zbraní se chystá Asad i tentokrát. Syrský prezident a Moskva podobné dohady odmítají a tvrdí, že použití chemických zbraní naopak chystají islámští radikálové. Pokud by k útoku došlo, následovala by s největší pravděpodobností tvrdá reakce spojenců.

Vedle amerických, francouzských a britských vojsk již přislíbila případnou účast ve vojenské operaci také německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Podle informací německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle již došlo k setkání německé a americké strany. Účast německých sil v rámci operací spojenců v Sýrii by však musela schválit kancléřka Angela Merkelová a ta se až doposud k takovému kroku stavěla velmi rezervovaně.

Jak Deutsche Welle zmiňuje, Bundeswehr je již v Sýrii sice aktivní, ale přímo do bojových misí se nezapojuje. „Proti účasti německých vojsk v případné bojové operaci v Sýrii se staví také předsedkyně SPD Andrea Nahlesová. Ta se již nechala slyšet, že její strana takový návrh nepodpoří,“ píše se na webu německého veřejnoprávního rozhlasu. Ruská strana mezitím vehementně popírá, že by se v Sýrii schylovalo k použití chemických zbraní.

Ruská agentura TASS včera citovala názor Jeleny Suponinovové z Institutu strategických studií, která varovala před provokacemi Spojených států. „Američané se budou snažit podkopat úspěchy Ruska v Sýrii a přijdou s dalšími provokacemi,“ uvedla Suponinovová. Tisková agentura připomíná, že již 25. srpna ruské ministerstvo obrany avizovalo, že radikálové chystají ve spolupráci s britskými zpravodajskými službami chemický útok, ze kterého chtějí následně obvinit Asadovu vládu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Raději se posaďte. Hrůzostrašný příběh inkluze naruby! Slabozraká středoškolská učitelka zakoušela šikanu

17:13 Raději se posaďte. Hrůzostrašný příběh inkluze naruby! Slabozraká středoškolská učitelka zakoušela šikanu

Protiprávní výpověď, arogance vedení, nekončící soudy, psychické zhroucení. Tím vším si prošla silně…