Záběry kolující po sociálních sítích ukazují jásající davy lidí v Rostově na Donu, kteří s wagnerovci debatují a projevují nemalou radost, když se ukáže, že jízda wagnerovců na Moskvu skončila. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov oznámil, že ti, kteří se pochodu na Moskvu účastnili, nebudou čelit žádnému postihu.
Dohodu mezi Kremlem a Prigoižinem zprostředkoval běloruský vládce Alexandr Lukašenko.
„Faktem je, že Alexandr Grigorjevič [Lukašenko] se s Prigožinem osobně zná již dlouho, asi 20 let,“ řekl Peskov. „A byl to jeho osobní návrh, který byl dohodnut s Putinem. Jsme běloruskému prezidentovi za toto úsilí vděčni.“
„Pokud se ptáte, jaká je záruka, že Prigožin bude moci odjet do Běloruska, je to slovo ruského prezidenta,“ uvedla Peskovova kancelář. „Režim protiteroristické operace bude v nejbližší době zrušen,“ pokračoval mluvčí Kremlu.
Peskov také oznámil, že trestní řízEní proti Prigožinovi bude zastaveno. Ruská tajná služba FSB mezitím oznámila, že u Prigožina při prohlídce domovních prostor nalezla zbraně, falešné pasy a větší počet balíčků bankovek různých měn.
V projevu, v němž Vladimir Putin reagoval na zprávy o pochodu skupiny Wagner na Moskvu, prohlásil, že Západ chce Rusko zničit a Ruská federace musí tomuto tlaku odolat.
„Rusko dnes vede tvrdý boj o svou budoucnost a odráží agresi neonacistů a jejich pánů. Prakticky celá vojenská, ekonomická a informační mašinérie Západu je namířena proti nám. Bojujeme za život a bezpečnost našich lidí, za naši suverenitu a nezávislost. Za právo být a zůstat Ruskem, státem s tisíciletou historií. Tato bitva, kdy se rozhoduje o osudu našeho lidu, vyžaduje sjednocení všech sil, jednotu, pevnost a odpovědnost. Vše, co nás oslabuje, musí být odhozeno stranou, jakýkoli spor, který naši vnější nepřátelé mohou a používají k tomu, aby nás oslabili zevnitř,“ zdůraznil ve svém projevu Putin.
Celý projev Vladimira Putina přinesla ruská státní agentura RIA Novosti.
„A to, čemu čelíme, je právě zrada. Přemrštěné ambice a osobní zájmy vedly ke zradě. Zradit naši zemi, náš lid a věc, za kterou spolu s našimi dalšími jednotkami a podjednotkami bojovali a umírali bojovníci a velitelé skupiny Wagner. Hrdinové, kteří osvobodili Soledar a Artemovsk, města a obce Donbasu, bojovali a položili své životy za Novorossii, za jednotu ruského světa. Jejich jméno a slávu zradili i ti, kteří se pokoušejí zorganizovat povstání, ženoucí zemi k anarchii a bratrovraždě,“ pokračoval.
Washingtonský Institut pro studium války (ISW) s odvoláním na ruské proválečné blogery napsal, že kolona wagnerovců, která mohla dorazit k Moskvě, čítala asi 4 tisíce mužů a disponovala 40 až 50 kusy těžké vojenské techniky včetně bojových tanků T-90M, bojových vozidel pěchoty BMP, systémů protivzdušné obrany Pantsir a systémů MLRS Grad.. Tato kolona však nakonec až k Moskvě nedorazila.
„Nicméně Prigožinova vzpoura ukázala, že ruským silám chybí rezervy v mnoha týlových oblastech a téměř jistě zhorší morálku ruského personálu na Ukrajině, což jsou poznatky, které mohou ukrajinské síly využít k úpravě pokusů o prolomení ruské obrany,“ napsal ISW.
„Vzpoura odhalila slabost ruských bezpečnostních sil a ukázala Putinovu neschopnost včas použít své síly k odražení vnitřní hrozby a dále narušila jeho monopol na sílu. Prigožinovo rychlé tažení směrem k Moskvě zesměšnilo velkou část ruských pravidelných sil – a zdůraznilo všem bezpečnostním činitelům, státním podnikům a dalším klíčovým představitelům ruské vlády, že soukromé vojenské síly oddělené od centrálního státu mohou dosáhnout působivých výsledků. Wagnerova jízda také ukázala degradaci ruských vojenských záloh, které jsou téměř celé nasazeny do bojů na Ukrajině, a také nebezpečí spoléhání se na nezkušené brance při obraně ruských hranic,“ vyjádřil svůj pohled na situaci ISW.
„Kreml se snažil rychle reagovat v informačním prostoru a obyvatelé v Rostově na Donu bojovníkům Wagnera neodporovali a v některých případech je vřele vítali – což ve své podstatě nesvědčí o opozici vůči Putinovi, ale minimálně o souhlasu s Prigožinovým jednáním. Konečně, zjevné překvapení Kremlu Prigožinovým krokem nevrhá dobré světlo na ruskou domácí zpravodajskou službu FSB. Prigožin před svou ozbrojenou vzpourou soustavně stupňoval rétoriku vůči ruskému ministerstvu obrany a Putinovi se nepodařilo toto riziko zmírnit,“ poznamenal ISW.
Prigožin podle institutu ztratil podporu proválečných blogerů, kteří mu byli nakloněni. Těm se nelíbí, že svůj pochod na Moskvu nedotáhl do konce.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.