USA dnes už nechtějí měnit režimy, litoval Klvaňa při výročí Dvojčat. V Rusku by to přitom prospělo

11.09.2023 20:29 | Zprávy

Teroristické útoky z 11. září 2001 změnily Spojené státy americké i celý svět, říká pedagog a odborník na USA Tomáš Klvaňa. Negativním poučením USA z následných neúspěchů na Blízkém východě je vyhýbání se rétorice týkající se změny autoritářských režimů. V Rusku by však dnes podle Klvani byla změna prospěšná pro celý svět. Z naivních představ o přátelských vztazích s Ruskem Západ definitivně vystřízlivěl až začátkem ruské invaze na Ukrajinu, spousta republikánů v USA však Rusko stále považuje za potenciálního spojence. „Kdybych byl prezidentem Zelenským, velmi nervózně bych sledoval prezidentskou kampaň v USA,“ doporučuje Klvaňa.

USA dnes už nechtějí měnit režimy, litoval Klvaňa při výročí Dvojčat. V Rusku by to přitom prospělo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Klvaňa

„Změnilo to svět, změnilo to Ameriku,“ prohlásil vysokoškolský pedagog a odborník na USA Tomáš Klvaňa v pořadu K věci na CNN Prima News o teroristických útocích z 11. září 2001, od nichž dnes uplynulo přesně 22 let. Důvodů pro drastickou proměnu Spojených států od 11. září 2001 je však dle Klvani více. „Dalším důvodem byla hospodářská krize v letech 2008 a 2009. Kumulace všech těchto efektů, včetně covidu, Ameriku velmi proměnila a změnila její roli ve světě,“ poznamenal Klvaňa.

Po teroristických útocích z 11. září následovala válka proti terorismu a selhání Spojených států v Iráku a v Afghánistánu. Tehdejší prezident George W. Bush na tzv. vývozu demokracie podle Klvani postavil celou svou zahraniční politiku. Kvůli následným neúspěchům se dnes představitelé USA rétoriky o změně autoritářských režimů a šíření demokracie vyhýbají. „Jedna z obětí je idealistický impuls zahraniční politiky USA. Prezident Bush na tom postavil celou svoji zahraničněpolitickou doktrínu. Vývoz demokracie a svobody i do zemí, kde je to velmi těžké – tak to se dnes příliš nenosí. Dokonce i politici, kteří to normálně mívají ve zvyku, se snaží této rétorice změny režimu vyhnout,“ zmínil Klvaňa s odkazem na administrativu demokratického prezidenta USA Joea Bidena.

Toto poučení USA z teroristických útoků 11. září Klvaňa nepovažuje za příliš pozitivní pro současný svět, zvláště ve vztahu k Ruské federaci a k její invazi na Ukrajinu trvající od února 2022. „Tam by změna režimu byla velmi prospěšná pro celý svět. Ale všimněme si, že prezident Joe Biden a celá jeho vláda se té rétorice snaží vyhýbat. Znamená to, že Amerika si vzala z 11. září poučení. Myslím, že je to jedno z těch, která pro svět nejsou příliš pozitivní,“ shrnul situaci Klvaňa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Lidi jako Klvaňa je těžké, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 12.09.2023 9:24:43
nějak nazvat slušným slovem. Klvaňo jedenáctého září 3 letadla za útočily na 3 mrakodrapy a z toho spadly 4. A ten čtvrtý stál docela bokem! To Vám není podezřelé? Všude kam USA vyvezlo svoji demokracii byl zničen normální život, země byly rozbity a v současnosti jsou v chaosu. A o tom kam ta americká demokracie spěje nám vypovídají videa z amerických měst. Ulice plné bezdomovců, feťáků a pochybných obydlí ve středu některých měst kdy stan je to nejslušnější. Feťáci si tam přímo na ulici vaří dávku a policie vybírá pokuty za dopravní přestupky. Centrum měst i v odpoledních hodinách zejí prázdnotou. Lidi se bojí vycházet ven. Najděte si videa z okolí centrály CNN. Přímo v blízkosti této budovy jsou zóny bezdomovců a feťáků. Americký sen, ke kterému jsme vzhlíželi v sedmdesátých a osmdesátých letech už neexistuje. Sami Američani ho zničili. Dnes by se ta jejich demokracie dala přejmenovat na totalitu - peněžní totalitu. Vše jim podřídili. Střední vrstva tam pomalu neexistuje. Američani jsou nejagresivnější národ a bohužel rovněž národ nevzdělaných. Proto jsou tam kde jsou a některá média i z USA uvádí, že jsou na pokraji občanské války. Podle jejich politiků se svět musí mít hůře jak oni a dělají vše aby toho docílili. A lidi jako Vy jim na to klidně skočí!! Vlastně mi je Vás líto Klvaňo. Pro Vás bude probuzení z amerického snu velmi tvrdé!!

|  7 |  0

Další články z rubriky

EU se dvoří Číně. Pokuta pro TikTok ale může všechno zničit

8:25 EU se dvoří Číně. Pokuta pro TikTok ale může všechno zničit

Snaha Evropské unie o navazování užších vztahů s Čínou, o kterou v poslední době usiluje například i…