ÚSTR má kompletní vědeckou radu. Doplnila jí profesorka z Ameriky a expert na perzekuce kněžích

05.06.2013 20:02 | Zprávy

Vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) je kompletní, bude nakonec patnáctičlenná. Poslední tři členy vědecké rady dnes schválila hlavní rada ústavu, jsou to americká historička a germanistka Cathleen Giustinová, historik a politolog Milan L. Hauner a historik a učitel Vojtěch Vlček. ČTK to řekl mluvčí mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček.

ÚSTR má kompletní vědeckou radu. Doplnila jí profesorka z Ameriky a expert na perzekuce kněžích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rada ÚSTR se vyjádřila k aktuální situaci v ústavu. Místností se nesla nesouhlasná vyjádření spolu se smíchem

Ústav má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, v současnosti se kvůli této instituci přou politici. Vědecká rada je poradním orgánem vedení ÚSTR. Pro tři nové členy vědecké rady hlasovalo pět členů hlavní rady, hlasování se zdržela Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR. Ta na jednání zopakovala, že jí vadí několik levicově orientovaných členů nově zvolené vědecké rady.

Ostatní jí ale oponovali. Šéfka hlavní rady Petruška Šustrová uvedla, že vědecká rada není od toho, aby určovala levicový nebo pravicový pohled na minulost, ale aby určovala laťku odborné práce. "Výklad může dělat historik, ale ne jeho nadřízený a už vůbec ne nějaká rada nad ním," uvedla Šustrová.

Předchozí vědecká rada kompletně celá odešla na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana, což učinila hlavní rada ústavu, protože s ním nebyla spokojena, a nástupu nové šéfky Pavly Foglové. Předpokládá se, že se nová vědecká rada poprvé sejde 12. června.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ÚSTR , Šustrová , Foglová

autor: jav, čtk

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …