ÚSTR má opět vědeckou radu, jsou v ní Prečan či Pithart

15.05.2013 17:45 | Zprávy

Nová vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) bude zatím mít 12 členů, mimo jiné se do ní vrátil historik Vilém Prečan, který z ní odešel v roce 2010. Mezi členy vědecké rady jsou politik a historik Petr Pithart (KDU-ČSL), ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma či francouzská historička žijící ve Vídni Muriel Blaiveová, která dříve usilovala o křeslo ředitelky ústavu.

ÚSTR má opět vědeckou radu, jsou v ní Prečan či Pithart
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Petr Pithart

Kandidáty dnes předložila ředitelka ÚSTR Pavla Foglové hlavní radě úřadu. Ta je odpoledne schválila pěti hlasy, zdržela se Naděžda Kavalírová. "Ta jména jsou vskutku skvostná," řekla jedna ze členů hlavní rady Emilie Benešová. Větší debata se vedla o Pithartovi, většina radních ho nakonec obhájila. "Petr Pithart patřil mezi odpůrce vzniku ústavu," uvedla Kavalírová. Na příštím jednání rady přibudou do vědecké rady další jména, dodal mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček.

Vědecká rada je poradní platformou pro výzkum

Patnáctičlenné osazenstvo předchozí rady v dubnu kompletně rezignovalo na protest proti nástupu Foglové a odvolání jejího předchůdce Daniela Hermana. Obávali se o další směřování instituce, která má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu. Vědecká rada je poradní platformou pro výzkum, členy na návrh ředitele ÚSTR schvaluje hlavní rada instituce. Foglová do ní navrhla historika Zdeňka Beneše, dánského historika a bohemistu Petera Buggeho, politologa Ladislava Cabadu, politologa Michala Pehra, švýcarského historika Adriana von Arburga, historika a politologa Jana Rataje, politologa Karla Vodičku a psychologa a odborníka na československý samizdat Tomáše Vrbu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: čtk, mp

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál

4:41 Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál

„Ještě o tom bude jednat rada. Ta má poslední slovo,“ sdělil nám starosta městské části Praha 3 Mich…