Zejména na ruzyňském letišti je to prý velmi kruté. Policisté se dorazivší uprchlíky prý snaží buď nasměrovat zpět do zpátečního letadla, nebo rovnou zavřít do vězení. OPU se o jejích postupech chystá dnes vydat mezinárodní zprávu, která by na praktiky české policie upozornila svět. „Za tristní považuji situaci na ruzyňském letišti, kde se policie opravdu snaží dostat lidi, kteří chtějí žádat o azyl, zpět do letadla směrem, odkud přiletěli, nebo mají-li některý z dokladů neplatný či zfalšovaný, rovnou je vsadí do vězení,“ stěžoval si Rozumek deníku Právo.
Ve vězení pak prý tito lidé zoufale, ale marně mávají žádostí o azyl. Na dotaz, kolik takových případů řešil, Rozumek prozradil, že pět.
„Cílem těchto azylových systémů je uprchlíky odstrašit. O tom je také naše zpráva, která reflektuje přístup České republiky, Maďarska, Polska, Slovinska a Bulharska,“ říká dále Rozumek. Pokud jde o Ukrajince nebo Syřany, vyřídí se prý azyl klidně i během tří měsíců, zatímco jiné národnosti na něj čekají klidně dvanáct let.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav