Ubohost? Šarapatka z ČT vyfotil Ovčáčka. A teď jen opakuje, opakuje a opakuje. Aféra na světě

24.08.2020 8:33

Radní ČT Zdeněk Šarapatka bedlivě sleduje, co dělá hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Nyní ho „nachytal“ při modlitbě. A vyfotil a umístil na sociální média. Ale tam se setkal s odporem a označením, že focení při modlitbě je nové dno. Na což měl Šarapatka jednoduchou odpověď, prý nemůže přenést přes srdce, že Ovčáček pronesl zdravici na Vlasteneckém setkání v Příčovech. Přesto se kritika kupila dál. Ale podpora přišla od některých kněží. Za jednoho z nich se Ovčáček hodlá modlit.

Ubohost? Šarapatka z ČT vyfotil Ovčáčka. A teď jen opakuje, opakuje a opakuje. Aféra na světě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček
reklama

Jaký vztah má radní ČT Zdeněk Šarapatka k Miloší Zemanovi, k jeho mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi a ke zbytku hradního osazenstva netřeba dlouho popisovat. Pro příklad uveďme aféru „smrt je popleta“, kterou na sebe Šarapatka upozornil po smrti předsedy Senátu Jaroslava Kubery, kvůli které proběhlo i neúspěšné hlasování o jeho odvolání z Rady ČT.

Anketa

Měl by se omezit či zdanit odtok zisků nadnárodních firem z České republiky?

98%
2%
hlasovalo: 21379 lidí

Nyní na sebe Šarapatka opět obrátil pozornost a to fotografií hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka při modlitbě, se kterou se pochlubil jak na Facebooku, tak na Twitteru. Radní už dopředu avizoval, že se nejedná o žádnou štvanici na osobu mluvčího. „To jen v horách zajdete na nedělní bohoslužbu a vedle vás překypuje láskou k Bohu člověk, který psal pro komunisty hanlivé texty na církev a ještě včera pronášel zdravici srazu neofašistů, xenofobů a rasistů v Příčovech. A takovým pak buďte bratrem...“ okomentoval modlícího Ovčáčka.

Pod příspěvkem na Facebooku se pak sešla celá řada dalších odpůrců Jiřího Ovčáčka, kteří se Šarapatkou souhlasili a Ovčáčka označili za „spratka, komouše a retarda a Jasánka“.

Anketa

Věříte, že ODS a TOP 09 půjdou do sněmovních voleb společně?

4%
11%
hlasovalo: 8893 lidí
Ovšem svým příspěvkem upoutal radní ČT pozornost i jinde, například od členky ODS, Andrey Novotné. Ta mínila, že na bohoslužbě byl Šarapatka, aby mohl kádrovat a fotit. „Jistě má každý z nás někoho, koho nesnáší, ba dokonce mu přeje i zlo. Jsme lidi, prožíváme různé emoce, a k některým je dost těžké se přiznat. O to víc nám pak působí potěšení, když se můžeme cítit ‚lepší‘. Morální a mravní nadřazenost vidím v posledních letech u určitých skupin bujet jako rakovinu,“ říká.

Ale táže se, kdo má právo soudit. „Dokážu to ještě pochopit u názorových a hodnotových soudů. Ale otírat se o někoho kvůli tak intimní záležitosti, jako je víra? I kdyby ten člověk jedl děti, tak víra je jeho věc. Pan radní asi nemůže překousnout, že by se Bůh dokázal sklonit i k někomu tak ‚opovrženíhodnému‘, jako je prezidentův mluvčí. Smůla, no. Jak říká moje babička - Pánbůh si nás už sám přebere.“

Šarapatkův příspěvek Novotná považuje za exemplární příklad pokrytectví a malosti. „A že modlící se Ovčáček, bývalý to redaktor Haló novin, je taky pokrytec? Tak třeba pan Šarapatka byl dřív taky poradce Miloše Zemana. Petr Pavel byl taky v KSČ. Gott taky podepsal Antichartu... To bychom mohli pokračovat do nekonečna,“ argumentuje proti Šarapatkovým narážkám a doporučuje mu, aby si při bohoslužbě poslechl podobenství o trámu a třísce. „Jenže někteří lidé pochopit tyto staré pravdy nechtějí. Stačí jim jejich povýšenecká omezenost,“ povzdechla si.

A nesouhlasil ani další člen ODS, starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný, který krátce a na rovinu řekl, že fotit někoho při modlitbě se mu nelíbí. Na což Šarapatka odpověděl, že jemu se nelíbí bratrství s „pokrytcem,  který včera pronáší zdravice neofašistům, xenofobům a rasistům v Příčovech a dnes se modlí za své bližní“.

„Ve vězení třeba na bohoslužby chodí vrazi. Velká část pravděpodobně jen proto, že se nudí s chlapama na cele nebo si to chtějí uplatnit jako plus při žádosti o předčasné propuštění. A přesto je nikdo nevyžene. Ještěže tam nehlídkujete Vy,“ rýpla si publicistka Lucie Sulovská.

Názor, že fotit někoho při modlitbě je přinejmenším nevhodné, se v komentářím ozval ještě několikrát. A Šarapatka na něj měl vždy tu stejnou odpověď – upozorňoval na to, že Jiří Ovčáček hovořil na prezidentem zaštítěném Vlasteneckém setkání. „Jasně....odmítání pokrytectví člověka, který včera pronáší zdravice neofašistům, xenofobům a rasistům v Příčovech a dneska se modlí za své bližní, mám přejít jako krajinu. Nejsem Duka,“ opáčil radní a v malých obměnách tuto repliku používal u každého kritika, který tvrdil, že není o nic lepší než Ovčáček a že focením při modlitbě sáhl na nové dno.

Do diskuze se přidal ovšem i zástupce církve. Páter Jan Špaček z Horní Plané byl vzhledem k tématice tázán na názor. „Je to velmi prosté. Ani náš Pán nehleděl na zbožná gesta, ale zanechal nám velmi podstatné rozlišovací kritérion: Po ovoci poznáte je. Proto s tweetem dr. Šarapatky souhlasím,“ řekl.

Další kněz, René Václav Strouhal, se ozval na Facebooku a za Šarapatkův status poděkoval. „I když se nám kněžím nečte s lehkým srdcem, neboť míří do našich řad. Ale je velmi příhodný a přínosný. K vyjádření náboženského postoje se patrně nedá vložit standardní fotografie z Hradu či katedrály. Proroci Starého zákona a zejména Ježíš ostře brojili proti náboženskému pokrytectví. K obrácení se ke Kristu je klečení v kostelních lavicích vskutku málo. Jde o změnu jednání, které žel z postojů hradního mluvčího se hledá dosti obtížně, i když u něho hledáme kladné položky. Čím je člověk výše, tím více jeho jednání komunikuje s okolím a musí počítat s konfrontací široké veřejnosti.“

Ovšem na pátera Špačka odpověděl sám Šarapatkou vyfocený Jiří Ovčáček. Krátkým sdělením: „Milý otče, budu se za Vás mnoho modlit. Lukáš 18, 9-14.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

17:25 Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

Policisté se pokusili zadržet poslance Lubomíra Volného (Jednotní, zvolen za SPD) za porušování vlád…