Účet za zdražování. Ekonom jasně. Jak se zachránit?

10.04.2022 20:42 | Ze sítí

Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že nové prognózy meziročního růstu cen naznačují, že se Česko dost možná blíží k největšímu zdražování v historii našeho samostatného státu, a nejvyšší inflace za poslední skoro čtvrtstoletí podle jeho mínění nepoklesne do jednociferného pásma dříve než na konci roku. A to ještě v dobrém případě. Nastínil, co tedy nyní lidé mají dělat, aby ochránili své úspory. Podle ekonoma jim však moc možností nezbývá. Nepomohou prý nejspíš ani akcie či nemovitosti.

Účet za zdražování. Ekonom jasně. Jak se zachránit?
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 82688 lidí
Prognózy České národní banky (ČNB) již několik měsíců po sobě ukazují stále větší a větší hodnoty inflačního očekávání a ČNB již v posledních týdnech převyšuje svůj dvouprocentní inflační cíl o více než dvě procenta.

Ani na únorové hodnotě meziročního přírůstku indexu spotřebitelských cen o 11,1 procenta však toto odchýlení nekončí a zdražuje se stále více.

Zdražování, které je mnohem větší než v ostatních středoevropských i západoevropských zemích, již podle prognózy Ministerstva financí v letošním roce dosáhne12,3 procenta.

A člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda již předem dává najevo, že ani tam není inflační maximum. Dvouciferné hodnoty se mají ještě zvyšovat. „Únorový údaj ještě nezachycoval rapidní zdražení cen pohonných hmot. Za březen uvidíme číslo poblíž 13 procent, možná dokonce i vyšší,“ uvedl pro Právo.

Kovanda upozorňuje, že se tak nově zveřejněná čísla k březnové inflaci mohou dostat i k rekordním hodnotám, atakujícím zdražování, které Česko nepamatuje. Pokud by překonala 13,4 procenta, pokořila by neblahý rekord ze začátku roku 1998 a znamenalo by to, že ceny v Česku rostou nejvýrazněji od prvního roku jeho existence.

„Podle nejnovější prognózy České národní banky, zpracovávané ovšem převážně už letos v lednu, ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, měla březnová inflace činit 9,8 procenta. Invaze však změnila zejména vývoj v oblasti cen pohonných hmot. Ty kvůli invazi zdražily na svůj historický rekord, a to v důsledku sankcí Západu vůči Rusku a až panické obavy z odvetných opatření, z odpojení Evropy od ruské ropy a plynu,“ komentuje ekonom pro server newstream.cz s tím, že právě růst cen pohonných hmot společně se zdražováním dopravy a potravin ženou inflaci výrazně nad úroveň prognózovanou ČNB.

Nejvyšší inflace za poslední skoro čtvrtstoletí – možná za takřka 30 let – podle Kovandy nepoklesne do jednociferného pásma dříve než na konci roku. A to ještě v dobrém případě – „pouze tehdy, pokud se nevyhrotí válečná situace na Ukrajině“.

Co tedy nyní dělat? Podle Kovandy má být prvním krokem všech lidí nenechat znehodnocovat úspory na účtech v bance a místo spoření nyní raději investovat.

Jenže každé investování je rizikové. Navíc jak ukazuje historická zkušenost, ani investování rozhodně vždy není zaručenou pojistkou proti inflaci.

Upozorňuje, že i akcie jsou nyní problém a ve Spojených státech během osmi poválečných období vysoké inflace přinášely akcie průměrně záporný roční výnos minus sedmi procent. A nepomohou vám možná ani nemovitosti: „Dokonce ani nemovitosti před inflací neochrání. I ony zaznamenaly záporný výnos, byť ne tak výrazný jako akcie.“

Inflaci podle Kovandy „přebíjejí“ jako jedny z mála suroviny, ale záleží na jejich druhu. Zmiňuje, že například drahé kovy zatím patří mezi surovinami spíše k těm, které zaostávají, a v posledních dvanácti měsících nejvíce zdražily zemní plyn, nikl, ropa, káva, bavlna, pšenice, kukuřice, hliník a cukr. Navíc je tu další problém. „Pro drobného investora je prakticky nemožné přímo obchodovat se zemním plynem nebo s niklem,“ poznamenává.

Co tedy podle Kovandy nyní lidem zbývá k ochraně kupní síly svých peněz? Ve finále prý drobnému investorovi nezbude než kromě zlata či stříbra vsadit na „ještě exotičtější investování“: „Na takzvané alternativní investice. Ty podle zmíněné studie ochranu proti inflaci představují. Umění, víno či známky poskytují sběratelům v čase rapidní inflace výnos průměrně pět až devět procent nad ní.“

Řešením může být i bitcoin – kryptoměna, která si i přes svoji vysokou volatilitu jen za posledních pět let připsala růst již tři tisíce procent a u níž se znehodnocení kvůli růstu měnové zásoby investoři bát nemusejí, jelikož ta je předem daná a ovlivnit ji nelze. Kovanda však poznamenává, že na to, aby se dalo s větší jistotou prohlásit, že se bude bitcoinu a kryptoměnovému trhu během rostoucí inflace dařit, je stále příliš brzy, jelikož jde o „stále příliš mladý druh investic na to, aby bylo možné dát dohromady časově delší statistickou řadu, jako je tomu u výše zmíněných investic“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

10:05 To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

Do pořadu Podtrženo, sečteno vyrazil hodnotit události komentátor Miroslav Korecký. Ten podotkl, že …