Úder Janu Petránkovi

14. 4. 2016 6:31

Novinářský matador Jan Petránek lže. V minulosti sice podepsal Chartu 77, ale dnes šíří naší zemí ruské lži. Tato varovná slova zveřejnil Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty na sociální síti Facebook. Dovolával se přitom především slov Jana Petránka pronesených v Poslanecké sněmovně. Na půdě parlamentu novinářský kmet konstatoval, že ruský prezident Vladimir Putin postavil zemi na nohy a pro Evropu je to jen dobře. Kvůli Číně.

Úder Janu Petránkovi
Foto: Archiv JJ
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9656 lidí

Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty sdílí na sociální síti Facebook informaci, že dvěma ruským novinářům nebyla prodloužena akreditace v Česku. Časopis Respekt má k dispozici ujištění dvou zdrojů z BIS a z ministerstva zahraničí o tom, že oba novináři představují bezpečnostní riziko. Moskva vyjádřila nad tímto krokem nespokojenost a konstatovala, že to poškodí vzájemné česko-ruské vztahy. Zaznělo navíc varování, že Praha musí počítat s odvetou.

Janda ale neinformuje jen o dvou ruských novinářích, ale také o novinářském matadorovi Janu Petránkovi. Ten prý šíří lži. Jako důkaz mohou posloužit Petránkova slova v Poslanecké sněmovně, že ruský prezident musel na ukrajinském Krymu zasáhnout, protože už se tam připravovalo sídlo pro americké CIA a FBI. A právě to je lež. Janda se odvolává na informace svých kolegů z Kremlin Watch, kteří působí v rámci think-tanku Evropské hodnoty. Když někdo šíří lži, není o nic lepší, než Aeronet, ať už má za sebou jakoukoli historii, tvrdí Kremlin Watch.

Pozor na Čínu

„Můžete mít jakýkoliv profil disidenta, nebo kdysi dobrého novináře. Pokud vědomě lžete a jen opakujete dezinformace vytvořené Kremlem, nejste o nic lepší, než Aeronet," píše doslova Kremlin Watch a Janda.

Jan Petránek na debatě ve Sněmovně „Mýty o Rusku“ konstatoval, že Vladimir Putin je schopný prezident, který se opět snaží Rusko pozvednout a drží zemi pohromadě. A odolává tlaku Západu. „Amerika se vyhýbá, velice zoufale, jakýmkoliv dohodám s Ruskem, protože pro Ameriku Rusko je to poslední velké sousto, které by se ještě dalo spolknout,“ varoval Petránek, jenž podepsal Chartu77. Od padesátých let pracoval pro Český rozhlas. A protože odmítá vnímat Rusko jen coby černobílou zemi, není podle vlastních slov zván do televize.

Konec Ruska by podle Petránka znamenal velký problém – a to čínský problém. Moskva sice popisuje Peking jako svého přítele, ale realita je taková, že Čína ruské území monitoruje s pomocí radarů a ekonomicky je výrazně silnější mocností. 

Celý příspěvek Jakuba Jandy:

Problém Jana Petránka není, že má "alternativní a politicky nekorektní názor".

Jeho problém je, že šíří dezinformace. Tedy lže.

Ve Sněmovně tvrdil, že Putin musel na (ukrajinském) Krymu zasáhnout, protože "se na Krymu se stavělo sídlo pro FBI a CIA".

To je jedna z nejklasičtějších konspiračních teorií, které mají "ospravedlnit", proč Rusko poslalo na Ukrajinu vojáky a část jejího území natvrdo ukradlo.

Můžete mít jakýkoliv profil disidenta, nebo kdysi dobrého novináře. Pokud vědomě lžete a jen opakujete dezinformace vytvořené Kremlem, nejste o nic lepší, než Aeronet.

Lež není alternativní názor.

Je to smutný příběh.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…