Úder na ČT: Ztrácejí se tam miliardy. Podávám trestní oznámení, chci mluvit s Babišem, oznámil poslanec Volný

25.04.2019 15:12

Nezařazený poslanec Lubomír Volný, který opustil řady hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, se ve Sněmovně rozpovídal o České televizi. Tato veřejnoprávní instituce se podle zákonodárce brzy dostane do problémů, které si sama způsobila. Podle přesvědčení Lubomíra Volného existují indicie, že zde dochází k závažné hospodářské kriminalitě, na které se údajně podílí vedení ČT a možná í někteří členové Poslanecké sněmovny.

Úder na ČT: Ztrácejí se tam miliardy. Podávám trestní oznámení, chci mluvit s Babišem, oznámil poslanec Volný
Foto: repro/ČT
Popisek: Lubomír Volný
reklama

Podle Volného ví celá Sněmovna, že Česká televize je za stávající situace schopna pokrýt svůj provoz do roku 2021. „Ví to kdekdo. Všichni se ale tváří, že to nevidí,“ rozjel se Volný. Poté poukázal na to, že v roce 2012, když veřejnoprávní televizi přebíral Petr Dvořák, měla tato instituce rezervu 4 miliardy korun. ČT má z koncesionářských poplatků příjem přibližně šest miliard korun rok co rok.

„A aby to nebylo málo, má už stomiliónové závazky splatné v letech 2021, 2022, 2023 a podle některých informací zaměstnanců České televize i v roce 2024,“ pokračoval poslanec. „Stručně řečeno, ČT žije na dluh, její majetek někam mizí, ale management tvrdí, že je vše v pořádku. Kdyby takto zdravě hospodařily naše domácnosti a firmy, tak v České republice řádí hladomor,“ rozčiloval se Volný.

Finanční rezerva ve výši 4 miliard bude rozpuštěna a veřejnoprávní televize se ocitne v problémech.

„Existuje mnoho velmi konkrétních indicií, že v České televizi dochází k závažné hospodářské kriminalitě, do níž jsou pravděpodobně zapojeni někteří členové jejího vrcholného managementu, ale i členové Rady ČT, a dokonce, což je obzvlášť alarmující, také členové Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,“ nešetřil tvrdými slovy.

Je prý jen otázkou, kdo všechno rozkrádá Českou televizi aktivně a kdo k tomu jen pasivně přihlíží. Volný tvrdí, že smyslem této pozvolné likvidace je prodej ČT, kterému se on osobně pokusí zabránit. Jako poslanec prý vyčerpal všechny dostupné možnosti a nezbývá mu, než se obrátit na polici a činit zde příslušná podání o škodách ve stovkách milionů a bohužel i v jednotkách miliard. Pokud se podezření na rozkrádání ČT potvrdí, o čemž Volný nepochybuje, kauza podle jeho názoru zasáhne do mnoha sfér české společnosti – do politiky, do uměleckých kruhů i do České televize samotné.

Volný však svá tvrzení o rozkrádání majetku ČT nepodpořil žádným příkladem nebo náznakem důkazu. Prozatím jde tak jen o jeho názor, k němuž dospěl po nahlédnutí do veřejných zdrojů, jako jsou registr smluv, zprávy o hospodaření ČT, záznamy z jednání Rady ČT, jednání výborů Sněmovny, účetní uzávěrky České televize a další podobné zdroje.

„Celý tento příběh začal právě kontakty se zaměstnanci ČT, kteří si mě vyhledali aktivně přes mé sociální sítě a začali se mi svěřovat s tím, že se jim nelíbí, co se v jejich mateřské organizaci děje,“ prozradil Volný. 

Sám situaci považuje za natolik závažnou, že požádá o schůzku i předsedu vlády Andreje Babiše (ANO).

Pokud se nic nezmění, údajně do dvou let  hrozí prodej České televize, převedení televize pod státní správu nebo podstatné omezení její činnosti a propouštění. Teoreticky by bylo možné České televizi pomoct i razantním zvýšením koncesionářských poplatků, ale tuto možnost Volný rázně smetl ze stolu.

„Nepokládán za možné chtít po občanech, aby nesli náklady špatného či dokonce nezákonného hospodaření, na kterém se vědomě podíleli i vysocí ústavní činitelé, tedy lidé, které si občané volili, a platí je právě proto, aby hájili její zájmy,“ uvedl Volný.

Poslanec varuje, že se ČT nezadržitelně blíží ke kolapsu, který bude výhodný jen pro kupujícího, ale rozhodně ne pro občany České republiky. V majetku veřejnoprávní televize jsou přitom i lukrativní pozemky v Praze a nikdo si podle názoru poslance Volného nepřeje, aby to s veřejnoprávní televizí dopadlo jako s OKD.

„Proto žádám všechny, kdo o celé záležitosti mají nějaké informace, tedy především televizní pracovníky, aby byli co možná nejvíce nápomocní orgánům činným v trestním řízení,“ zaznělo z úst zákonodárce.

„Česká televize je dnes v situaci, kdy si ji zprivatizovala poměrně malá a dobře organizovaná skupinka jednotlivců, která za ni nezaplatila ani korunu, a přesto ji využívá k naplnění svých politických, ale především ekonomických zájmů,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránila

9:06 Jáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránila

Herní vývojář, glosátor a nyní i bojovník proti cenzuře Daniel Vávra se střetl s eurokomisařkou Věro…