Údiv z Forbesu: Oni tu Ukrajinu vyprodávají na Západ opravdu rychle. Ale nezdá se, že národ by byl nadšen

27.05.2015 12:56

Ekonomický publicista Kenneth Rapoza ve svém textu publikovaném na americkém serveru Forbes s jistou dávkou sarkasmu konstatuje, že premiér Jaceňuk prosí zahraničí investory, aby si koupili Ukrajinu.

Údiv z Forbesu: Oni tu Ukrajinu vyprodávají na Západ opravdu rychle. Ale nezdá se, že národ by byl nadšen
Foto: ČT
Popisek: Ukrajinský expremiér Jaceňuk

„V pondělním prohlášení publikovaném na webových stránkách ukrajinské vlády se hovoří o tom, že premiér země Arsenij Jaceňuk vyzval americké partnery k aktivnímu využívání investičních příležitostí, které nabízí probíhající privatizace na Ukrajině,“ cituje Rapoza a informuje o setkání Jaceňuka s americkým senátorem Dickem Dubinem, v průběhu kterého oba politici diskutovali o americké pomoci ve výši jedné miliardy dolarů. „Zdá se, že Ukrajina je neustále v pohotovosti. Loňská majdanská revoluce nasměrovala zemi směrem od Ruska k milující náruči Evropy a Spojených států. Nicméně se nezdá, že by byl národ v této otázce sjednocen a sdílel lásku k Západu projevovanou Porošenkem a Jaceňukem,“ komentuje Rapoza.

Celý text v angličtině najdete ZDE

„Západ neustále vyzývá Ukrajinu k utužování vzájemných hospodářských vazeb, ale je značně nejisté, do jaké míry jsou tamější trhy pro Spojené státy atraktivní,“ pochybuje Rapoza a upozorňuje, že východní Ukrajina coby centrum průmyslové výroby je do značné míry v rukou separatistických skupin podporovaných ruskou armádou. „Jaceňuk se mezi tím spojil s Porošenkem, aby společně vedli národ nevěřících. Jejich vysoká volební podpora však dávno patří minulosti. Jestliže si premiér myslí, že se prodej státního majetku do rukou zahraničních investorů obejde bez protestů, potom je jasné, že Ukrajině vlastně vůbec nevadí být ovládána zahraničními subjekty. Pokud ovšem nemluví rusky, samozřejmě,“ glosuje Rapoza v ironickém duchu.

V březnu letošního roku ukrajinská vláda schválila seznam státních podniků, které bude nabízet v rámci privatizace. Seznamu dominují především energetické společnosti, ale státní gigant Naftogaz mezi nimi nefiguruje. „Zkraje tohoto roku ministerský kabinet schválil prodej 164 podniků, přičemž nominální hodnotu jednotlivých podílů odhadl na 150 milionů dolarů. Jaceňuk ovšem prohlásil, že je to stále příliš málo a chce počet nabízených podniků zvýšit až na 1200. Jinými slovy, ten prodej opravdu spěchá,“ konstatuje Rapoza. Vedle dvou miliard dolarů od Spojených států inkasuje Ukrajina většinu svých peněz od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. V příštích čtyřech letech tak získá asi 40 miliard dolarů. Někteří experti přirovnávají takový přísun peněz k Marshallovu plánu, jenž pomohl postavit na nohy válkou zničenou Evropu.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…