Ukrajina: Bublá to. Bude válka, nebude válka...

13.04.2021 14:35

Spojené státy americké měly podle zahraničních zpráv vyslat dvě válečné lodě ke břehům Ukrajiny, kde eskaluje konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty v Donbasu. Mezitím podle pozorovatelů dochází na ruské straně k mobilizaci armády a vojenským přesunům směrem k hranicím Ukrajiny a mnozí se obávají ruské invaze.

Ukrajina: Bublá to. Bude válka, nebude válka...
Foto: Reprofoto: 1tv.ru
Popisek: Vladimir Putin.
reklama

Podle zahraničních zdrojů míří do Černého moře ke břehům Ukrajiny dvě americké válečné lodě. Nový americký prezident Joe Biden tak prý chce ukázat podporu svému ukrajinskému protějšku Volodymyrovi Zelenskymu. Zároveň panují obavy, že ruský prezident Vladimir Putin chystá útok na Ukrajinu, píše server voanews.com.

Anketa

Vadí vám, že kandidát na ministra kultury Birke nemá vysokoškolské vzdělání?

36%
64%
hlasovalo: 3849 lidí
Podle představitelů Ukrajiny a USA nastal největší pohyb ruských vojsk, tanků a raket podél ukrajinských hranic od anexe Krymu v roce 2014. Rusko od poloviny března provedlo nejméně tři vojenská cvičení přiléhající k ukrajinským hranicím.

Minulý týden prezident Joe Biden uskutečnil svůj první telefonát s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym od vstupu do Bílého domu a podle prohlášení Bílého domu „potvrdil neochvějnou podporu Spojených států pro zachování suverenity a územní celistvosti Ukrajiny tváří v tvář probíhající ruské agresi na Donbasu a na Krymu“.

Právě v regionu Donbas se od začátku roku několikrát střetly ukrajinské síly s proruskými rebely. Kreml z těchto střetů obviňuje Ukrajinu a stejně jako v případě Krymu hrozí ruský vojenský zásah.

Dmitrij Peskov, hlavní mluvčí Kremlu, nezpochybnil, že dochází k mobilizaci armády, ale novinářům v Moskvě řekl, že Rusko pouze „přesouvá své ozbrojené síly po svém území podle svého uvážení“. Naproti tomu ukrajinský prezident Zelenskij minulý týden navštívil přední linie Donbasu a situaci popsal jako značně eskalující s tím, že jen za poslední týden při bojích v Donbasu zemřeli čtyři ukrajinští vojáci.

Ukrajinci navíc tvrdí, že poslední voják zemřel poté, co ruské síly zahájily palbu automatickými granátomety a 82milimetrovými minomety. Tyto zbraně jsou přitom zakázány podle minské mírové dohody z roku 2014. Od začátku roku 2021 bylo na Donbasu zabito dvacet šest ukrajinských vojáků.

Ukrajinský prezident Zelenskij od svého zvolení v roce 2019 naléhá na nové kolo mírových rozhovorů za přítomnosti západních velmocí. „Musíme si promluvit, pojďme na to,“ vzkázal Putinovi hned po svém zvolení. Mírové snahy ale od té doby nikam nevedou a proruští separatisté na východní Ukrajině stále mohou počítat s podporou Ruska.

Podle některých analytiků není zřejmé, co Moskva chystá a skutečný útok na východě Ukrajiny spíše neočekávají. Mobilizace a přesuny armády k hranicím podle nich spíše jen testují Zelenského a západní mocnosti.

„Rozsáhlá invaze konvenčních sil by představovala zásadní eskalaci sedmileté ruské agresivní kampaně proti Ukrajině,“ uvedl upravodaj NATO Peter Dickinson. Otevřený útok by podle něj znamenal novou fázi konfliktu, který by měl dalekosáhlé důsledky pro mezinárodní bezpečnost. „Rusko totiž zatím své aktivity v Donbasu podobně jako na Krymu popírá, ačkoliv podpora proruských sil je jednoznačná,“ dodal Dickinson.

Alarmující jsou ale podle něj výroky vysokých činitelů Kremlu, kteří hovoří o plánované Kyjevské ofenzívě vůči Donbasu, kde by mohly proběhnout i etnické čistky. Mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov uvedl, že se Kreml obává obnovení rozsáhlých bojů na východní Ukrajině a bude připraven podniknout kroky na ochranu ruských civilistů na Donbasu. To je ale podle Ukrajinců pouze záminka k zahájení ofenzívy.

„Všechno nasvědčuje tomu, že se Rusko připravuje na vojenský vpád na Ukrajinu,“ napsal na twitteru Anders Aslund, autor knihy Ruský kapitalismus. „Putin vždy udržuje své možnosti otevřené, ale jak vojenské tahy, tak propaganda Kremlu naznačují, že ruská vojenská agrese je blízko,“ dodal.

Podle mnohých se ale jedná jen o zastírací manévry, aby Putin odvrátil pozornost od pokračujících protestů za propuštění opozičního předáka Alexeje Navalného, jehož zdraví se údajně ve vězení rapidně zhoršuje. Vojenská mobilizace podle nich také může být součástí volební strategie před podzimními parlamentními volbami. Putinova obliba totiž pomalu klesá a zdá se, že jeho politická strana Jednotné Rusko ve volbách nebude tak úspěšná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…