Ukrajina, TTIP, politika USA... Takto to vidí Čína, Američany to nepotěší

14.05.2015 13:14

V posledních letech došlo dle čínského deníku Global Times k mnoha geopolitickým turbulencím. Eskalace napětí se týká nejenom Středního východu, Asie a Tichomoří, ale v neposlední řadě také Evropy. Nestabilita v těchto regionech je úzce spojena s návratem ke geopolitice z dob studené války, na čemž prý mají největší podíl Spojené státy.

Ukrajina, TTIP, politika USA... Takto to vidí Čína, Američany to nepotěší
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Rusku se vlajka USA moc velké úctě netěší
reklama

V Evropě je krize způsobena narušeným vztahem mezi Ruskem na jedné straně a Spojenými státy a Evropskou unií na straně druhé. Geopolitické hrátky navíc značně tříští i situaci na Blízkém východě. Značné napětí působí rovněž spory o menší ostrovy poblíž Korejského poloostrova. Příčiny těchto nesrovnalostí jsou jistě spojeny s komplexními mocenskými strukturami v regionech a nevyřešenými problémy z minulosti. Jejich společným jmenovatelem je však úzká provázanost na globální strategii Spojených států amerických.

V Evropě USA dlouhá léta tlačily na rozšiřování NATO směrem na východ a podporu různých barevných revolucí, pomocí kterých chtěly vytlačit Rusko z tradičních sfér vlivu. Zatímco Rusko a Evropa kvůli těmto třenicím tratí, Spojené státy plní své hlavní cíle, kterými jsou oslabení Ruska i EU. Dalším kamenem úrazu je stažení amerických vojsk z Iráku a Afghánistánu a nezodpovědný způsob řešení konfliktů v Libyi a Sýrii. Střední východ se dostal do chaosu a tato situace nahrála extremistickým organizacím.

celý text v angličtině si můžete přečíst ZDE

Počínání Spojených států v asijsko-tichomořském regionu nejenom narušuje vztahy mezi Koreou, Čínou a Japonskem, ale také vytváří intenzivní strategické soutěžení, v rámci kterého se snaží malé země hájit své malicherné a fakticky právně nepodložené zájmy. Kroky Washingtonu jsou motivovány obavami ze vzestupu zemí jako je Čína. Ve snaze zachovat svoji slábnoucí hegemonii se Washington uchyluje k uplatňování geopolitického vlivu ve vzdálených regionech. Západ je přesvědčen, že světový mír závisí na udržování rovnováhy sil. Také proto západní politici a stratégové s takovou oblibou mluví o zmíněné rovnováze. Zbigniew Brzezinski je toho příkladem.

Američany vyprovokované geopolitické napětí má bezesporu negativní dopady na transformaci mezinárodního systému. V prvé řadě bude globální vládnutí čelit stále častěji geopolitickým výzvám. Podobné napětí vede k existenci geopolitického a globálního vládnutí, jež nejsou navzájem příliš kompatibilní. Nejdůležitějším důvodem pro nutný rozvoj v mnoha oblastech globálního vládnutí je skutečnost, že návrat ke geopolitice vážně narušuje spolupráci mezi jednotlivými zeměmi (světových velmocí pak v prvé řadě) v rámci současného mezinárodního systému. Washington navíc bere jen malé ohledy na stávající mezinárodní organizace.

Pokud uspěje plánované Transatlantické obchodní a investiční partnerství, potom se ocitne Světová obchodní organizace (WTO) na okraji zájmu. V reakci na to potom budou muset rozvojové země sdružené např. v BRICS budovat nové mezinárodní instituce a systémy, což povede k další roztříštěnosti globálního vládnutí. Návrat ke geopolitickému soupeření k tomu přináší rostoucí rizika v politické, bezpečnostní i vojenské oblasti. Hlavním nebezpečím je obnovení studené války, které v dalším kroku zahrnuje častější lokální konflikty, nárůst nacionalismu, regionálního extremismu a mezinárodního terorismu. Největším problémem samozřejmě je, že jsou Spojené státy v krizi a místo, aby hledaly chybu u sebe, rozehrávají geopolitické hry ve snaze zastavit oslabování své hegemonie. Takové počínání může vyústit v tragédii pro celý svět.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…