Ukrajina? Zamlčujeme neonacisty, abychom nenahráli Rusku, napsal český novinář

26. 3. 2019 10:24

Prezident Spojených států Donald Trump si může oddechnout, protože vyšetřovatel Robert Mueller konstatoval, že stávající prezident a jeho lidé v předvolební kampani nespolupracovali s Ruskem. Nabízí se otázka, co teď udělají média, která Trumpa takřka odsoudila předem? Vezmou si z tohoto případu ponaučení?

Ukrajina? Zamlčujeme neonacisty, abychom nenahráli Rusku, napsal český novinář
Foto: Repro Youtube
Popisek: Donald Trump na konferenci CPAC
reklama

Současný pán Bílého domu Donald Trump může být spokojen. Ministr spravedlnosti William Barr oznámil, že vyšetřovatel Robert Mueller se svým týmem nenašel důkazy, které by nade vší pochybnost prokázaly, že Trump a jeho lidé spolupracovali v době předvolební kampaně s Ruskem. Podle zahraničních médií zůstala otevřena jen otázka, zda 45. prezident USA nebránil výkonu spravedlnosti.

Anketa

Zeman by nejraději zrušil Senát Parlamentu ČR. Má v tom pravdu?

95%
5%
hlasovalo: 16404 lidí

Otázka je, co udělá Trump dál. Může se pokusit vyřídit si účty se všemi politiky a médii, kteří tu tišeji, tu hlasitěji Trumpa za údajnou spolupráci s Ruskem kritizovali. Nebo se očištěn a s tím i posílen může pokusit obrátit list a pracovat na svém případném znovuzvolení tím, že se pokusí posunout celé Spojené státy dál.

Ať už se rozhodne tak, či onak, publicista Tomáš Vlach v komentáři pro Lidové noviny poznamenává, že celá kauza odhalilo slabé místo médií. Odhalilo jejich předsudky.

„Pokud Mueller nic nezametl pod stůl, je to určitě důvod k zamyšlení pro nás novináře, kteří o Rusku informujeme. Sami totiž občas vidíme ruské špiony za každým stromem a hledáme petrohradské trolly za běžnými komentáři mimo naši bublinu. Ruská média si představujeme jako nabubřelý propagandistický aparát s přísnou hierarchií, přitom přesně tak často vidí ruští kolegové i nás. Ve skutečnosti předpojaté nesmysly píšeme na obou stranách zcela dobrovolně a pak se navzájem obviňujeme z propagandy. A při informování o Ukrajině pak z obav, abychom nenaskočili na témata zveličovaná v Rusku, zamlčujeme ostřelování civilistů v Donbasu, výstřelky nacionalistů či všeobecnou toleranci k nacismu,“ napsal Vlach.

Přílišné strašení Ruskem podle publicisty oslabuje jinak užitečný varovný hlas médií. I v případě Ruska je třeba poukazovat na skutečné problémy jako třeba zřejmou snahu oslabit EU, protože s jednotlivým členskými státy se Kremlu vyjednává lépe. Ale v případech, kde média straší Ruskem neoprávněně, si pod sebou v podstatě podřezávají větev.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…