Ukrajina má získat zbraně a vojenské poradce od pěti států NATO

07.09.2014 16:22 | Zprávy

Na podporu boje proti proruským separatistům Ukrajina získá zbraně a vojenské poradce od pěti států Severoatlantické aliance, mimo jiné ze Spojených států a Polska. Jednotlivé státy se na tom prý dohodly během dvoudenního summitu Severoatlantické aliance ve Walesu, který trval do pátku. Oznámil to dnes podle agentur Reuters a DPA poradce ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Jurij Lucenko.

Ukrajina má získat zbraně a vojenské poradce od pěti států NATO
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

„Na summitu NATO jsme dosáhli dohody, že získáme vojenské poradce a podporu v podobě moderní výzbroje ze Spojených států, Francie, Itálie, Polska a Norska," citovala Lucenka z jeho facebookové stránky agentura Reuters. K této zprávě Lucenko nepřipojil již žádné další informace. Naopak německá kancléřka Angela Merkelová podle DPA za Německo již na konci srpna striktně odmítla dodávky zbraní Kyjevu. Summitu ve Walesu, kde byla na pořadu jednání i ukrajinská krize, se účastnil i prezident Porošenko.

Zástupci NATO již dříve prohlásili, že Aliance Ukrajině, která není jejím členem, zbraně nepošle, ale jednotlivé země Aliance to udělat mohou. Rusko je důrazně proti jakýmkoliv bližším vazbám mezi Ukrajinou a NATO.

Již dříve, když ještě nebyla známa povaha této možné vojenské pomoci, ani názvy konkrétních států, které ji Ukrajině poskytnou, reagovalo Rusko se znepokojením a požadovalo po NATO mimo jiné vysvětlení, proti komu mají být tyto zbraně použity, připomněla dnes DPA.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …