Ukrajina spokojena s explozí na Krymu: Rusové tam měli letectvo

17.08.2022 13:43

Týden po ukrajinském útoku na ruskou vojenskou základnu na Krymu došlo k sérii výbuchů ve skladu zbraní v jiném vojenském objektu na okupovaném poloostrově v oblasti Džankoj. Podle ruských představitelů šlo o sabotáž, při níž byla poškozena také železnice a následný požár zasáhl i elektrárnu.

Ukrajina spokojena s explozí na Krymu: Rusové tam měli letectvo
Foto: Twitter
Popisek: Exploze muničních skladů na ruské letecké základně na Krymu

Ukrajinské síly čím dál častěji útočí na ruské cíle na okupovaných územích. Velká série výbuchů minulý týden zničila ruská vojenská letadla na černomořské základně na krymském pobřeží. Ukrajina tento útok oficiálně nepřiznala, ale poradce prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak prohlásil, že jde o „demilitarizaci v akci“.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že k výbuchům na severu Krymu došlo v dočasném muničním skladu na základně u obce Maiske. Vůdce krymských Tatarů Refat Čubarov označil výbuchy podle informací BBC za „úder, který byl slyšet daleko za stepí“.

Podle ministerstva obrany nedošlo k žádným ztrátám na životech. Ruskem jmenovaný šéf regionu Sergej Aksjonov místo navštívil a uvedl, že z nedaleké vesnice bylo přesunuto 2000 lidí a dva lidé byli zraněni. „Jeden člověk má střepinové zranění a na jednoho spadla zeď. Jejich životy naštěstí nejsou ohroženy,“ uvedl.

Ukrajina se ani k těmto útokům nepřihlásila, mluvčí velení ukrajinského letectva Jurij Ignat uvedl, že exploze byly způsobeny tím, že Rusko „nedodrželo protipožární opatření“.

„Jsme tím samozřejmě uspokojeni, protože Džankoj byl jedním z míst, kde nepřítel držel své vrtulníky a další techniku,“ uvedl Ignat. Že nešlo o úspěšný ukrajinský útok ostatně tvrdí i ruská propaganda. Ta uvedla i k devastujícím útokům z minulého týdne, že šlo o náhodný incident. Satelitní snímky ovšem na letecké základně v Sakách odhalily značné škody, přičemž bylo zničeno nejméně osm bojových letadel.

Od června ukrajinské síly podle ministra obrany použily americké raketomety Himars k zasažení až 50 skladů zbraní. Zasaženy byly také mosty na jihu, což ohrozilo životně důležité zásobovací trasy z Krymu do Chersonu. Zjevná schopnost ukrajinské armády dosáhnout tak daleko za nepřátelské linie vyvolává u Rusů značné rozpaky. Výbuchy v Sakách byly viditelné z nedalekých pláží, zatímco videa zveřejněná poté na sociálních sítích ukazovala proudy turistů opouštějících Krym, a to přes most postavený přes Kerčský průliv po ruské anexi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drzost, kterou volič nepotřebuje. Kdo zastupuje lid. Po volbách se vyjasňuje

14:40 Drzost, kterou volič nepotřebuje. Kdo zastupuje lid. Po volbách se vyjasňuje

Drzost, s jakou přistoupila ČSSD k nominaci Anny Šabatové, volič nepotřebuje. „Populus“ je lid, prot…