Ukrajinci kopou obranu. Víc než 100 km od fronty. Po pádu Pokrovsku to totiž může jít rychle

04.11.2024 10:45 | Analýza

Velká ruská ofenziva. Toto slovní spojení se v souvislosti s Ukrajinou skloňuje již dlouho, ale od začátku konfliktu se nic, co by se tak dalo označit, neodehrálo a ruský postup je stále postupný. Nicméně, poslední vývoj dle analytika Simplicia naznačuje, že by k velkému pohybu mohlo dojít. Ukrajinci totiž začínají opevňovat linie poblíž Záporoží a také poblíž Dnipra, tedy více než 100 km od fronty. Ale pokud padne klíčové město Pokrovsk, přeruší se tím zásobování celého regionu. A postup od Pokrovsku skrz neopevněné území k Dnipru nemusí trvat dlouho.

Ukrajinci kopou obranu. Víc než 100 km od fronty. Po pádu Pokrovsku to totiž může jít rychle
Foto: Repro Substack
Popisek: Logistické trasy na Ukrajině

Analytik se věnuje zkazkám o velké ruské ofenzivě, které se objevují již nějakou dobu. Že by se Rusové mohli pokusit o útok směrem na Záporoží zmínil například šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov. Podle zpráv ale Ukrajinci skutečně poblíž těchto měst staví opevnění. Například u vesnice Piščanka na východ od Dnipra.

Opevnění ale dle analytika nejsou určena na obranu před ruským útokem z jihu, nýbrž před útokem z východu ze směru od Pavlohradu. Zvěsti o ruském útoku navíc říkají, že bude veden z několika směrů, přičemž jeden z těch hlavních bude od Pavlohradu a Vuhledaru, zatímco ten nejzápadnější útok bude z Enerhodaru směrem na Záporoží. O přípravě takového plánu už Zelenského údajně informovala britská MI-6.

Aby k tomuto útoku došlo, ruské síly musejí dle analytika nejdříve obsadit Pokrovsk. Pousmál se nad článkem, který „pro útěchu“ zmiňoval, že Rusové „ještě město neobsadili“. Dodal, že Rusové se o obsazení města nebudou pokoušet, dokud nevyrovnají frontu tak, jak je znázorněno na mapě. A k tomu bude nejdřív muset být obsazeno Kurachove, tedy město chráněné ze severu přehradní nádrží a z jihu poli, kde není jak se krýt. Dobývání města již začalo.

Situace u Pokrovsku

Navíc, Rusové dle analytika postupují z jihu, kde dobyli Jasnu Poljanu a Maksymivku. Z proukrajinské strany se pak ozývá, že kluzákové pumy začínají dopadat na Rozlyv, tedy vesnici na západ od Kurachove. A hlavně Rozlyv leží jen kousek od silnice, kterou je Kurachove zásobováno, a pokud by padl, znamenalo by to velké problémy pro ukrajinskou posádku ve městě. Simplicius také zmiňuje vesnici Dačne, která leží na západ od Kurachove a prochází jí konečný úsek hlavní silnice, kterou je Kurachove zásobováno. „Pokud se Rusové dostanou na tuto silnici, Kurachove bude v podstatě v blokádě. Jakmile pak padne celá tato prázdná oblast na jihovýchodě, fronta by měla být víceméně konsolidovaná a budeme o krok blíž k závěrečnému zúčtování u Pokrovska,“ říká.

Očekávaný postup ruských sil

Vysvětlil, že hlavní zásobovací tepna vede z Pokrovsku přímo do Pavlohradu a Rusové by ji mohli použít jako svou vlastní oporu. „Může se zdát, že do Pavlohradu je to daleko, ale ukrajinští představitelé opakovaně upozorňovali, že západně od Pokrovska nejsou žádná významná opevnění a že pokud Rusko město obsadí, hrozí totální kolaps obrany, takže Pavlohradu bude možné dosáhnout rekordní rychlostí,“ říká analytik.

Mapa hlavních zásobovacích tepen na jihovýchodě Ukrajiny

Oporou v jeho pohledu jsou i slova válečného zpravodaje z deníku BILD, Juliana Röpckeho. Ten říká, že Pokrovsk je hlavní centrum logistiky pro celý Donbas. A pokud padne, tak pro zásobování zbývají jen polní cesty, takže pokud padne, tak se předpokládá, že bude ztracena celá oblast.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

německé platy

Pokud vás dobře chápu, tak ani Vy nevěříte Fialově slibu, že můžeme mít za 5 let platy jako Němci. Ale tvrdíte, že nám pomůže přijetí Eura. Kdy bysme tedy mohli mít platy jako v Německu? Tvrdíte, že je to z dlouhodobého hlediska, což je dost široký pojem. A pomůže nám Euro nějak v tom, že čím dál ví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Myslím, že by Ukrajinci měli vykopat loutkovou vládu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKocum , 04.11.2024 11:00:10(upraveno 04.11.2024 11:06:14)
S Ruskem se mělo jednat, ale Západ, tedy USA, potřeboval Rusko vyprovokovat a za cenu ukrajinských obětí rozložit a vyrabovat. Přesně tak to dělá už sto let po celém světě. My prý také patříme na západ, ale nepamatuji si, že bychom měli někde nějaké kolonie a nebo otroky. Spíš mi připadá, že jsme v současnosti zotročeni Západem my.

|  19 |  0

Další články z rubriky

„Ostuda.“ Okamuru pustili do ČT mluvit o Pekarové. Nebylo to hezké

7:35 „Ostuda.“ Okamuru pustili do ČT mluvit o Pekarové. Nebylo to hezké

Opozice nechce ve vedení sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). Poslanci ale ve čtvrtek opět …