Ukrajinci, kteří nechtějí, aby o nich stát věděl. Šmucler má temné zprávy

08.04.2022 4:49 | Analýza

Ukrajinští uprchlíci do Česka stále přichází, ale ne všichni se hrnou k tomu, aby je stát oficiálně zaregistroval. Jde o zhruba 100 tisíc lidí, o kterých stát pouze ví, že sem přišli, ale netuší co je to za lidi, kde se pohybují a z čeho žijí. Podle docenta Romana Šmuclera se už stát dohodl s lékaři, že nezaregistrované uprchlíky nebudou s výjimkou akutních případů ošetřovat a vyzvou je nejprve, aby si oficiálně vše vyřídili. Zcela jistě sem podle něho přichází i lidé, kteří nechtějí, aby se o nich vědělo a stát to musí začít postupně řešit.

Ukrajinci, kteří nechtějí, aby o nich stát věděl. Šmucler má temné zprávy
Foto: Hans Štembera
Popisek: XIX. setkání Clubu JEP - Ekonomika po ruské invazi na Ukrajinu a po covidové pandemii

Anketa

Který z jmenovaných šéfů vlád je nejlepší?

1%
0%
3%
95%
hlasovalo: 57071 lidí
Média si začala všímat výrazného rozdílu v tom, že téměř třetina ukrajinských uprchlíků, která do České republiky dorazila, se tu dosud vůbec nezaregistrovala. Data jsou známá na základě informací mobilních mobilních operátorů o počtu ukrajinských SIM karet. Uprchlíků k nám zatím dorazilo zhruba 350 tisíc, oficiálně zaregistrováno je však pouze 250 tisíc. Kde je zbylých 100 tisíc lidí?
 
Možná vysvětlení nabízí docent Roman Šmucler, šéf České stomatologické komory a člen několika poradních orgánů Ministerstva zdravotnictví. Podle něho to jsou právě lékaři, kteří mohou tento nedostatek pomoci napravit. Po dohodě s resortem vnitra totiž budou nezaregistrované uprchlíky vyzývat, aby vše dali oficiálně do pořádku. Jinak nebudou být moci ošetřeni. Samozřejmě nejde o akutní případy. 
 
Zdravotní pojišťovny jsou spokojené, protože Ukrajinci většinou chtějí jen preventivní prohlídky a papíry, aby jejich děti mohly chodit do školy. V tu chvíli jsou náklady na jednoho Ukrajince menší než příjmy od státu.
 
České zdravotnictví se podle něho s přílivem uprchlíků popere, ale začíná prý být vidět, že řada příchozích bude potřebovat nejenom preventivní prohlídky. “Zajímavé je, že postupně přichází víc a víc nemocní lidé, protože naše zdravotní péče je nesrovnatelná s Ukrajinou. Jak kvalitativně, tak přístupem lékařů,” uvádí Šmucler.
 
“Uvidíme, jak na tom budeme na konci roku. Spousta podnikatelů je za příliv ráda, protože dlouhodobě podporují, abychom sem přivedli co nejvíc Ukrajinců a navýšili počet obyvatel a řada politiků říká, že jsme teď vlastně vyřešili důchodovou reformu, protože s příchodem velkého množství mladých Ukrajinců jsou důchody na 20 let vyřešené. Varoval bych ale před tím, abychom z Ukrajiny udělali druhou Sýrii, tedy že všichni mladí a produktivní odejdou a zůstanou tam staří lidé a nebude mít zemi kdo po válce obnovit,” připomíná.
 
 
Hodně prý záleží na tom, jak se k problému stát postaví. “Jestli řekne, že všem dá občanství a uzná všechny možné specializace, pravděpodobně by sem přišlo obrovské množství lidí. Na druhou stranu, z Polska už teď hodně Ukrajinců odchází zpátky, když pochopili, že na západě Ukrajiny asi žádná válka nebude a lepší bydlet doma než někde v polské tělocvičně,” všímá si lékař a manažer.
 
“U nás je to o tom, že na počátku války se našlo hodně dobrých lidí, kteří jezdili na ukrajinské hranice a přivezli hodně uprchlíků na vlastní pěst, ale nezaregistrovali je přes stát. Jen je přivezli, někde je vyložili a oni u někoho bydlí. Jenže nikdo neví kde bydlí, kdo jsou a odkud přišli. Většinou to budou normální dobří lidé, ale netušíme, kolik jich tu je. Podle mobilních operátorů sem přišlo 350 tisíc lidí a my jich máme zaregistrovaných asi 250 tisíc. Pak jsou lidé, kteří naší republikou jen záhadně prochází, do Německa či jinam. Ale mít tu 100 tisíc, kteří tu bloudí republikou je hodně. Zcela jistě mezi nimi budou i ne zcela nejlepší lidé, spousta z nich prostě nechce, aby se o nich vědělo,” je přesvědčen Roman Šmucler.
 
 
 
Nabízí i konkrétní zkušenost. “Řada ukrajinských kolegů, kteří provozují praxi u nás v republice, mi říkala, že sem přišlo hodně takových, kteří nechtějí, aby o nich stát věděl. Mohou si pak dělat co chtějí, neplatit daně atd., protože ve chvíli nahlášení se státu jim začíná spousta “problémů”. Jde o kombinaci toho, že někteří lidé nevědí a další nechtějí,” uvažuje.
 
“My jako lékaři jsme se domluvili s Ministerstvem vnitra, že pokud do ordinace přijde člověk a nebude zaregistrovaný, doktor mu prostě řekne, že ho neošetří, dokud si nedojde na evidenční centrum, dostane kartičku pojišťovny a všechno bude v pořádku. Pochopitelně kdyby někdo umíral, normálně ho ošetříme. Ale obecně teď největší tlak na tyto lidi mají lékaři, protože je to zpravidla to jediné, co potřebují. Pokud si nechtějí žádat o sociální dávky, jsou často úplně bez registrace,” popisuje lékař.
 
Podle něho už přichází čas, aby se v systému udělal pořádek. “Chápeme, že je válka, na začátku to nikdo nečekal, ale konflikt se postupně nějak ohraničil a my bychom jako stát měli začít zjišťovat, kdo se tady pohybuje, co chce, co potřebuje a obnovit tu systém. V prvních dnech tu byl pochopitelně chaos, což je logické, ale už není konec února, je duben a my bychom měli o všech příchozích vědět. Včetně toho, že nějaká část se schovává zcela úmyslně a má k tomu dobré důvody, což asi úplně nechceme. Maminku s dětmi zaregistrujeme rychle, o tomhle vůbec nemluvím. Otazník visí nad těmi 100 tisíci, kteří tu jsou, ale ne oficiálně. Jsou zde, po státu nic chtějí, z něčeho žijí, někde žijí, ale my o tom jako stát nic nevíme a to je potřeba dát do pořádku,” uzavírá docent Šmucler.
 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Opravdu máte čisté svědomí?

Dobrý den, opravdu vám přijde OK přijít k titulům tím, že publikujete v podezřelých časopisech nebo v těch, v jejichž vedení jste sám seděl? To vám přijde v pořádku? Dosud jste na mě působil jako morální autorita, ale teď už si to o vás nemyslím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ta hanebná kampaň je trefná? Můžeme si za to sami? Jako Fico?“ Lipavský rozzuřil Bžocha

13:30 „Ta hanebná kampaň je trefná? Můžeme si za to sami? Jako Fico?“ Lipavský rozzuřil Bžocha

Hosty pořad první části Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli ministr zahraničí Jan Lipavs…