Rakušan chce bránit kšeftům s utrpením. Kdo chce kvůli příspěvku vystěhovat současné nájemníky, ať na to zapomene

20.3.2022 9:30 dop.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) upřesnil, jak je to s kompenzacemi státu za ubytování Ukrajinců – vypláceny budou krajům, ne soukromníkům. Chce tak zabránit „kšeftování s lidským utrpením“. Někteří ubytovatelé kvůli vidině finančního příspěvku vystěhovávají současné nájemníky.

Rakušan chce bránit kšeftům s utrpením. Kdo chce kvůli příspěvku vystěhovat současné nájemníky, ať na to zapomene
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vít Rakušan (STAN)

Ministerstvo vnitra uvedlo, že má informace o tom, že někteří soukromí majitelé penzionů či ubytoven vystěhovávají současné nájemníky ve snaze získat příspěvek od státu za ubytování Ukrajinců prchajících před válkou. „Takové jednání není přípustné,“ uvádí vnitro ve své tiskové zprávě ke kompenzacím státu za ubytování.

Na pravou míru uvádí účel kompenzačního příspěvku státu za ubytování válečných uprchlíků z Ukrajiny. „Jde o kompenzační příspěvek pro kraj, ne pro soukromé provozovatele ubytovacích zařízení. Přerozdělení příspěvku je tedy na kraji a v jeho kompetenci,“ uvádí, že pokud si provozovatel do penzionu či ubytovny nastěhuje občany Ukrajiny bez předchozí smlouvy a domluvy s krajem, nemá na příspěvek od kraje nárok.

Za nepřípustné pokládá, aby ubytovatel kvůli vidině finančního příspěvku vystěhovával současné nájemníky. „Vyzýváme soukromé poskytovatele ubytování, aby nabízeli jen volné ubytovací kapacity. V žádném případě ať kvůli tomu ale nikoho nevystěhovávají. Nedovolíme, aby někdo kšeftoval s lidským utrpením. Příspěvek není za účelem zisku, ale proto, abychom se dokázali postarat o ženy a děti utíkající před válkou,“ zdůrazňuje ministr vnitra Vít Rakušan.

Hromadné ubytování v soukromých penzionech či hotelích tedy dle usnesení vlády poptává samotný kraj a je zcela na něm, jaké kapacity a kde si nasmlouvá či komu kompenzaci vyplatí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajinci

Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mainstream by s ním měl problém... Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi

21:02 Mainstream by s ním měl problém... Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi

„Je třeba intenzívně uvažovat, jak snížit průměrnou inteligenci nadbytečného lidstva, aby se dalo ef…