Ukrajincům u nás dát vyšší platy, navrhl Petříček. V ANO je zle

4. 2. 2019 12:51

Ministerstvo zahraničí ČR vedené Tomášem Petříčkem (ČSSD) přišlo s návrhem dát těm ukrajinským pracovníkům, kteří se rozhodnou pracovat v naší zemi, 1,2násobek zaručené mzdy. Proti tomto nápadu se postavila jak Hospodářská komora ČR, tak odbory. Hodně důrazně se ozval také severočeský poslanec za hnutí ANO, pekař Jiří Bláha. Zdá se mu, že Petříček v podstatě žongluje s motorovou pilou.

Ukrajincům u nás dát vyšší platy, navrhl Petříček. V ANO je zle
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Lídr ANO v Libereckém kraji Jiří Bláha
reklama

Vláda v čele s Andrejem Babišem tvrdí, že v České republice schází pracovní síly. Ministr zahraničí Tomáš Petříček proto přišel s plánem, jak na český pracovní trh přilákat víc lidí ze zahraničí, např. z Ukrajiny. U těch lze předpokládat, že do českého prostředí dobře zapadnou.

Anketa

Měla by vláda zvýšit daně na tvrdý alkohol a hazard, jak naznačuje premiér Babiš?

78%
22%
hlasovalo: 6244 lidí

„Návrh na rozšíření programu pro přijímání pracovníků z Ukrajiny připravilo ministerstvo zahraničí. Podle záměru by mělo Česko ročně získat místo 19 600 nově 40 000 ukrajinských sil. Materiál obsahuje i stanovení mzdy ve dvou variantách. Podle první by zaměstnanci v režimu Ukrajina měli dostat aspoň medián pro svou profesi. Podle druhé varianty by to letos mělo být podle profese minimálně od 16 020 až 32 040 korun, tedy 1,2násobek zaručené mzdy. Ukrajinští zaměstnanci by tak měli víc než čeští,“ napsala ČTK s odvoláním na Hospodářskou komoru ČR.

Poslance Jiřího Bláhu tato informace hodně rozzlobila. Na světě prý existují věci, které se prostě nemají zkoušet, nemá se strkat vidlička do zásuvky elektrického proudu, nemělo by se žonglovat s motorovou pilou a podle Bláhy je stejně tak nepřijatelné platit v České republice za stejnou práci víc peněz Ukrajincům než Čechům jen proto, že to jsou Ukrajinci.

„Jsou věci, které by se prostě zkoušet neměly. Srkat prsty do zásuvky, žonglovat s motorovou pilou nebo takto narušit rovné podmínky pro všechny zaměstnance. Je přece úplně jedno odkud, jaký člověk pochází,“ napsal Bláha.   

Jiří Bláha

  • ANO 2011
  • Lídr hnutí ANO pro Liberecký kraj v roce 2017
  • poslanec

„Zvýhodňování jedné skupiny zaměstnanců na základě národnosti je nesmysl! Hádám, že s tímto bych u sebe ve firmě moc nepochodil. Zaměstnat cizince s sebou už tak přináší celou řadu nákladů a byrokracie. Na našem pracovním trhu dnes chybí přes 450 tisíc lidí. Příval zahraničních pracovníků může krátkodobě pomoci. Rozhodně to ale není řešení,“ rozčiloval se dál.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …