Ukrajinská armáda viní separatisty z provokací u Mariupolu. Čas pro stažení zbraní prý proto ještě nenastal

23.02.2015 11:21

Z vyvolávání provokací u přístavu Mariupol obvinila ukrajinská armáda proruské separatisty. Podle ukrajinského velení kvůli pokračujícím útokům separatistů tak ještě nenastaly podmínky pro stažení těžkých zbraní z fronty. Mariupol je posledním velkým městem na jihovýchodě Ukrajiny, které dosud zůstává pod kontrolou kyjevské vlády.

Ukrajinská armáda viní separatisty z provokací u Mariupolu. Čas pro stažení zbraní prý proto ještě nenastal
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

O víkendu obě strany ohlásily, že dosáhly dohody, podle které mělo stahování těžkých zbraní začít zřejmě od úterka.

"Okolo (nedělního) poledne v obci Kominternove v nárazníkové zóně začala palba z tanků na obec Zajčenko, kontrolovanou povstalci. Po této palbě povstalci nahlásili Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), že po nich stříleli ukrajinští tankisté," řekl agentuře Interfax mluvčí ukrajinských jednotek v Mariupolu Dmitrij Čalyj. Podobné provokace se podle něj odehrály během neděle ještě na dvou dalších úsecích fronty. Ukrajinská strana přitom prý od 15. února zachovává klid zbraní.

Separatisté naopak ohlásili, že jejich postavení u Mariupolu ostřelovaly dobrovolnické jednotky vládních sil z tanků a minometů.

Kyjev začne stahovat zbraně, až zavládne úplné příměří

Ukrajinské velení dnes upozornilo, že těžké zbraně začne stahovat až poté, co na frontě zavládne úplné příměří. "Jsme v první etapě předběžných podmínek, a ty obsahují úplné přerušení palby. Jakmile teroristé přestanou s palebnými přepady našich postavení, naplníme druhou variantu. Dosud ale k přerušení palby nedošlo," prohlásil mluvčí ukrajinské protipovstalecké operace Anatolij Stelmach. Dodal, že během noci povstalci dvakrát ostřelovali z děl ukrajinské pozice.

Mluvčí generálního štábu Vladyslav Selezňov upozornil, že podle minských dohod má stažení těžkých zbraní z fronty následovat poté, co zmlknou zbraně, ale k tomu dosud nedošlo. "Dosud pokračuje ostřelování ukrajinských pozic, a tak zatím není stažení těžkých zbraní možné," řekl.

Podle minských dohod mají být těžké zbraně – podle ráže a dostřelu – staženy do takové vzdálenosti, aby mezi nimi vznikla vzdálenost nejméně 50 kilometrů. Ukrajinská armáda má svá děla a raketomety stahovat od stávající frontové linie, povstalci od linie dotyku z 19. září. Stahování zbraní má začít do dvou dnů od přerušení palby a dokončit se do dvou týdnů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

10:07 „EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

Premiér Babiš včera navštívil Maďarsko a spolu se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem si proh…