Ukrajinský konflikt: Příští dny vzbuzují velká očekávání. Proč?

16. 10. 2014 12:30

Dnes začíná v italském Milánu asijsko-evropský summit ASEM. Sejít by se na něm podle aktuálních informací měl i ruský prezident Vladimir Putin a prezident Ukrajiny Petro Porošenko. Všeobecně se očekává další pokrok v mírových jednáních i posun v tématu dodávek plynu.

Ukrajinský konflikt: Příští dny vzbuzují velká očekávání. Proč?
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

Poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov potvrdil, že se na summitu Putin osobně setká se svým ukrajinským protějškem Petro Porošenkem. Na schůzce však budou podle Ušakova přitomni i německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande, britský premiér David Cameron, předseda Evropské rady Herman van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Plánována je však i schůzka mezi Putinem a italským premiérem Matteo Renzim.

Ruský a ukrajinský prezident předem zmínili, že řešit se bude krize na Ukrajině a nejspíš i problematické dodávky plynu. Jak již Parlamentní Listy včera zmínily, mezi oběma prezidenty proběhl na toto téma také telefonický rozhovor.

V posledních dnech se objevily spekulace, že by právě v Miláně mohlo dojít k nalezení finálního kompromisu. Někteří experti dokonce tvrdí, že by prezident Putin mohl ve snaze dosáhnout zrušení sankcí upustit od finanční i vojenské podpory proruských separatistů. Velkou míru optimismu vyjádřil i mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Evžen Perebyjnis na včerejší tiskové konferenci. „Očekáváme, že v Miláně dojde k významnému pokroku mírových jednání započatých v Minsku.“

Společně s Putinem do Milána přicestovali i ministr energetiky Alexander Novak a šéf státního podniku Gazprom Alexej Miller. „Miller a Novak budou na summitu přítomni, protože je možné, že se bude jednat i o dodávkách plynu,“ zmínil Ušakov. Putin by se vedle Porošenka také rád v rámci užšího kruhu setkal s německou kancléřkou a francouzským prezidentem.

Téma rozhovoru Putina s Merkelovou je zřejmé. Německo zrušilo svoji účast na mezinárodním Petrohradském fóru, které v minulosti sloužilo jako prostředek k utužení vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi. Putin se již nechal slyšit, že hodlá o této zaležitosti s Merkelovou zcela jistě hovořit. Další z Putinových poradců Michail Fedotov sdělil v médiích, že rozhodnutí Německa je chybou. „Součástí naší historie již jedna železná opona byla. K čemu to opakovat?“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…