Ukřižování pravice, Zemanův šach-mat. Stačí, aby prezident pověřil sestavením vlády Rakušana

12.10.2021 4:38 | Komentář

Člen horní komory Parlamentu Zdeněk Hraba (STAN) svolal na 19. října senátní ústavní komisi, která by se měla zabývat zdravotním stavem prezidenta Miloše Zemana. Měla by se řešit možnost aktivace článku 66 ústavy, podle níž není prezident nadále schopen zastávat svůj úřad. Hrabův tah lze považovat za gesto.

Ukřižování pravice, Zemanův šach-mat. Stačí, aby prezident pověřil sestavením vlády Rakušana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda STAN Vít Rakušan při svém nominačním projevu

Prezidentův stav se totiž podle informací PL zlepšuje a hlava státu je nadále připravena vést rokování o sestavení budoucího kabinetu. Jelikož je Miloš Zeman šachový velmistr v rámci svých exekutivních možností, nabízí se celá škála příležitostí pro jeho vyniknutí. Jedna z nich dosud nebyla medializována.

PL se proto zamýšlí nad konotacemi, pakliže by Miloš Zeman pověřil sestavením vlády Víta Rakušana (STAN).

Anketa

Kdo by podle vás měl po letošních volbách sestavovat vládu?

hlasovalo: 24101 lidí
V březnu letošního roku měla koalice Pirátů a STANu u agentury IPSOS rovných 27,9 procenta. V témže měsíci skončilo ANO s 22,2 procenta a SPOLU dala dohromady 21,7 procenta. Realita říjnových voleb je všeobecně známá.

Jen pro připomenutí; ANO a SPOLU získaly téměř 28 procent, dvojkoalice STAN a Pirátů pouze 15 procent. Piráti byli navíc vykroužkovaní, v Parlamentu budou mít jen čtyři zástupce.

Ač je pravděpodobné, že takto mizivá politická síla nikdy nebude pověřena sestavením vlády, PL se i přesto rozhodly teoretický scénář rozvést. Je tu totiž několik prvků, které stojí za zamyšlení.

Vít Rakušan byl úspěšný lokální politik v Kolíně. Nyní aspiruje na vrcholné ústavní funkce a jeho vliv poroste. Rakušan pravidelně hovořil o skutečnosti, že kandidátem na premiéra by byl v případě výhry bezesporu předseda Pirátů Ivan Bartoš. Jak žalostně Piráti dopadnou, netušil ani jeden ze zmíněných. Tedy je víc než možné, že v případě Rakušanova pověření by Ivan Bartoš mohl být zvažovaným premiérem.

Pakliže by Miloš Zeman podobnou cestu zvolil, tento záměr by v něm hrál zásadní roli.

Proč? I na to existuje jednoduchá odpověď.

Výhrady prezidenta k pravicové politice.

Rakušan by zcela jistě vložil klín mezi zdánlivě přátelské vztahy uvnitř SPOLU. Dominantní postavení má ODS, ačkoli vůči hnutí ANO nemá ani polovinu poslanců.

„Když se podíváme, jak to dopadlo, tak ano, prohráli jsme. Prohráli jsme v počtu hlasů. Musím říct upřímně, že to bylo překvapení. My jsme si mysleli, že vyhrajeme. Ale máme největší počet mandátů. Takže ten rozdíl v hlasech je minimální. 35 tisíc necelých. Ale co se stalo, když se podíváme na ta uskupení Přísaha, ČSSD, KSČM a Trikolóra, tak tam došlo ke ztrátě hlasů v počtu 844 tisíc. Když se podíváme, kolik získal Pirstan, tak to je 840 tisíc. Když to vezmeme takhle, tak je asi bohužel znovu ta naše společnost rozdělena. Co se týče mandátů, tak těch máme nejvíce. 72. Spolu má 71. ODS má 33," řekl současný premiér Andrej Babiš.

Anketa

Je v pořádku spekulovat o sesazení prezidenta Zemana ze zdravotních důvodů?

hlasovalo: 18001 lidí
Vůči pravicovému rozkolu by pro jmenování Rakušana hovořily také jeho vztahy. Jsou totiž nezatížené minulostí, zatímco řada poslanců ODS je ve svých funkcích několik období. Janou Černochovou počínaje, Zbyňkem Stanjurou konče. „Nevíme, co by se stalo, kdyby tuto výraznou moc získal STAN v podobě Víta Rakušana," řekl PL zástupce agentury Phoenix research Peter Svoboda. „Trend poklesu u STANu a Pirátů jsme zaznamenali, ukázalo se, že lidé se rozhodovali na poslední chvíli, kdy ANO spolykalo voliče levice i SPD a ODS bezesporu ubrala Pirátům a STANu," dodal. „ANO prohrál volby vysoký počet kandidujících subjektů,“ uzavřel Svoboda.

Je však reálné, že by Rakušan při vyjednávání o vládě neměl tolik zkušeností a kupil by chyby. Krom starostování v Kolíně neměl nikdy takto výraznou zodpovědnost.

Miloš Zeman se ovšem pro Víta Rakušana nerozhodne. „Již dlouhodobě je deklarováno, že sestavením vlády bude pověřen lídr vítězné strany. Tento termín ale česká ústava nezná a nenajdete v ní ani princip, že má být vládnutím pověřen předseda vítězné strany. V parlamentním režimu přeci nemají vládnout vlády, které odpovídají představám prezidenta, ale takové, které se opírají o parlamentní většinu," obává se politolog Lebeda.

V zákulisí se i nadále počítá s tím, že prvním pokusem o sestavení budoucího kabinetu bude v horizontu dvou až tří týdnů pověřen Andrej Babiš.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …