Umělci se vyjádřili k plánu na sochu Václava Havla na Petříně. No, padaly zajímavé věci

04.03.2015 4:39

Má vzniknout socha Václava Havla a má se umístit na Petřín? Téma sice jednoduché, ale fakt, že je otevřely právě v úterý Lidové noviny, zaujal výtvarníka a bývalého ředitele Národní galerie Milana Knížáka. "Vypadá to na kamufláž. Je to totiž téma, které Babiše nemůže nijak ohrozit," zironizoval otvírák deníku Knížák. Je mu prý jedno, zda památník Havla vznikne, stejně se na tohoto muže prý brzo zapomene. "Kdo z bývalých prezidentů by měl mít sochu? Snad ne nějací Novotní a Gottwaldové,“ pozastavil se nad tématem herec Jiří Krampol. Žulová připomníka Havla by mu ale nevadila.

Umělci se vyjádřili k plánu na sochu Václava Havla na Petříně. No, padaly zajímavé věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla

Fotogalerie: - Hlavy Havla

V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy So...
Karel Schwarzenberg
V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy So...
V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy So...
Karel Schwarzenberg
V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy So...

Sympatizanti Václava Havla, kteří se sdružili do Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla, podle Lidových novin vážně uvažují o tom, že by měla být někde v Praze umístěna památná Havlova socha. Pomník by podle jejich představ měl nejspíše zkrášlit park na Petříně. Do konce března by měl být hotový projekt, dovybrány by měly být ve veřejné sbírce poslední potřebné peníze a podle představ spolku by mohla být socha odhalena ještě letos. Ideálním datem je prý 17. listopad, tedy den připomínky sametové revoluce, nebo prosincové výročí Havlova úmrtí.

Kromě toho Lidové noviny zjišťovaly názory na Havlovu sochu v Praze mezi poslanci. Celkem deník obdržel padesát pět odpovědí, z nichž plných 39 výstavbu jeho sochy podpořilo, jeden zákonodárce byl k tomu neutrální a 15 bylo zamítavých. "Pro je tedy o něco více než sedmdesát procent zákonodárců, kteří na dotazy odpověděli,“ zmínily Lidové noviny s tím, že oslovily kvůli soše všech 200 poslanců.

"Myslím si, že se Václav Havel vysoce zasloužil o vznik demokratického a svobodného státu a jeho zásluhy by neměly být zpochybňovány. Pokud takováto iniciativa vznikne, rád ji podpořím,“ řekl deníku třeba šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

"Osobnost Václava Havla by si sochu určitě zasloužila. Je mnoho menších osobností, které sochu v nějakém českém městě mají,“ připomněl třeba Miroslav Kalousek z TOP 09.

Výrazně proti se prý stavěli zejména komunisté. "Nesouhlasím s ikonizací ani jiným architektonickým svatořečením Václava Havla,“ vzkázal deníku poslanec René Číp.

Politici navíc uváděli, že by socha Havla měla rozhodně stát na místě, které je se životem českého prezidenta nejvíce spojené. Mezi jejich návrhy tak padly třeba Hradčany, Václavské náměstí, Národní třída, Barrandov nebo Masarykovo nábřeží u Tančícího domu. "Na Masarykově nábřeží strávil velkou část svého života,“ vysvětlil k tomu režisér Fero Fenič, který už stál za nápadem přejmenování ruzyňského letiště po Havlovi.

Z Havla dělají kamufláž pro Babiše

Výtvarník, bývalý ředitel Národní galerie v Praze a také někdejší rektor Akademie výtvarných umění Milan Knížák se nejprve podivil tomu, proč někteří přemýšlí právě o Masarykově nábřeží. "Kam by se to tam vešlo?“ otázal se řečnicky Knížák.

"Babiš Lidovým novinám asi zakázal psát o něčem aktuálně politickém, tak píšou o tomto. Vypadá to ale jak kamufláž, je to totiž téma, které Babiše nemůže nijak ohrozit – o tomto umělém tématu navíc mohou psát po několik dní jako diví. O tom, že nyní mají problémy a že Babišovi nic nevychází a že chce vládnout sám, no tak to se nehodí tomuto médiu publikovat. Tak tam dají Havla a je to pro ně jednoduché. O tom se teď bude čtrnáct dní národ bavit, ale já si myslím, že na nějakou sochu stejně nemají peníze,“ opřel se Knížák do faktu, že Lidové noviny patří do mediálního impéria Andreje Babiše.

"Na Petřín by to ale šlo. Tam je soch hodně, tak by bylo jedno, zda by tam bylo o jednu sochu méně nebo více. Tam by to nevadilo, ale na nábřeží by neměla kde stát,“ poznamenal dále Knížák a u úvah nad místem pak ještě zůstal.

Možná to ale bude ostuda. Jako busta v USA

"Už s Masarykem to měli těžké. Masaryka měli polystyrénového a vozili jej po Praze a zkoušeli, kam by se nejvíce hodil – a nakonec jej stejně dali na nejblbější místo, neboť o tom nerozhodli architekti, ale rozhodl o tom nějaký klub příznivců Masaryka. Podobnou anabázi mohou opakovat i u Havla. Já si myslím, že jeho socha je zbytečná, ale když to někdo ze soukromých peněz zaplatí, tak ať si mu postaví, co chtějí. Když přibude další 'trpaslík' do Prahy, tak je to jedno, tady takových soch je,“ vypověděl dále Knížák.

Prý se jako výtvarník velmi obává jediného – že socha Havla nebude hezká. "Bustu, co udělali v Americe, tak to je totiž ostuda. Ta nemá s Havlem nic společného. Z toho důvodu se obávám toho, že to, co tady vznikne, nebude hezká socha. Dneska neumíme moc dělat sochy, zvláště ne sochy hrdinů. Když už socha Havla, tak by podle mne měla být jiná nežli nějaký panák; dnes se dělají sochy ve veřejném prostoru, které jsou spíše abstraktní, nejsou to přímo pomníky figur, takže je to docela s tím těžké. I hezké pomníky už vymizely. Třeba to, co dali do Heydrichovy zatáčky, je také ostuda Prahy. Anna Chromy na Senovážném náměstí před divadlem je rovněž ostuda. Dnes máme po Praze strašně hloupých soch, což je škoda, neboť tady dříve bývávaly hezké sochy,“ zmínil Knížák s tím, že je mu jedno, kdo na soše je, ale záleží na tom, zda je socha hezká.

To už radši Stalin...

"Kdyby dnes někde stál Stalin, tak by stejně děti už nevěděly, kdo to byl, a byla by to atrakce. O tom Havlovi také stejně nikdo nebude za chvíli vědět, kdo to byl, takže je to úplně jedno,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Knížák.

Herečka Pavlína Filipovská je ovšem nápadem sochy Václava Havla v Praze přímo nadšená.

"Mne zaráží, že když Lidové noviny oslovily politiky, tak proč je mnoho z nich proti? Je zarážející, že se najde až třicet procent, kteří Havlovu sochu nechtějí. To se mi nelíbí, protože pokud si říkají politici a považují se za velice důležité činitele v tomto státě, tak by si měli vážit odkazu takovéhoto člověka. Abych ale pořád neremcala, tak těm třiceti procentům, co jsou proti, vzkazuji, že jestliže si někdo zaslouží, aby byl připomínán – ať už je to čímkoliv, tedy lavičkou, stolečkem, stromem, anebo dokonce i plastikou – tak je to právě Václav Havel. Čas odvane leccos a vím, jak mnohdy těžko vysvětluji vnoučatům některá slavná jména a dávám jim je do souvislostí. Ale rozhodně si Václav Havel zaslouží být připomínán. Proto jsem všemi deseti pro, aby jeho socha v Praze existovala. Zdůrazňuji k tomu slovo v Praze, neboť my se tady k němu chováme dost macešky. Těch Havlových ulic a tříd je i po světě hodně a mně je líto, že zrovna Praha na něj zapomíná,“ řekla ParlamentnímListům.cz Filipovská.

Psychicky mne posiluje, že pamatuji v čele státu Havla

Herečku dokonce potěšilo i to, že by socha Havla mohla být na Petříně. "Já jsem pro Petřín. Proč ne? To by bylo pro něj hezké místo. Ať se dívá někam do vlídna, ať se dívá třeba i na Pražský hrad, neboť o tom, co se tam nyní odehrává, si tam nahoře určitě něco myslí. Já chodím každoročně na Petřín, a když tam potkám pana prezidenta, tak pak bude má procházka o to hezčí. Mne totiž psychicky posiluje, že pamatuji v čele tohoto státu slušného člověka,“ dodala Filipovská.

Herec Jiří Krampol, který je známý svými lidovými názory a neotřelým postojem vůči nápadům politiků, svými slovy překvapil.

"Já si myslím, že Václav Havel si sochu zaslouží v každém případě. To si může o Havlovi říkat kdo chce, co chce, může mít názory na něj různé, ale ten člověk přinesl svobodu a dostal nás do světa a zaslouží si ji. Kde to bude stát, nebo jestli to bude dobré, když to bude stát na Petříně, tak to já ovšem posuzovat nemůžu," sdělil ParlamentnímListům.cz nejprve Krampol.

Vzpomněl si na jinou věc, která jej ale před lety rozzlobila. Je to prý návrh Kaplického knihovny.

To by tady měli mít sochy zase Novotní a Gottwaldové?

"Když tehdy byly ostré debaty o tom, zda postavit chobotnici architekta Kaplického, tak mně se jeho návrh nelíbil, i když mnoho lidí bylo z něj nadšených. Nechápal jsem, proč v místě na Letné, kde je technické muzeum, v němž jsou skvosty, které nemá nikdo na světě, se nemůže postavit něco ve stylu toho, co je v muzeu k vidění. Kdyby dole, kde stávala socha Stalina, bylo moře, tak by tam ta chobotnice mohla docela dobře plavat. Ale proč by měla být zrovna na Letné, to jsem nikdy nepochopil. Třeba se to někomu líbilo, ale mně se to vzácně nelíbilo,“ poznamenal herec.

Nakonec se vrátil k tématu. "Jak jsem už řekl, se sochou Václava Havla souhlasím, neboť je to prostě prezident, který nám přinesl svobodu. Ostatně, kdo z bývalých prezidentů by ji měl mít? Masaryk? Ten už sochy má. Hácha? Z toho udělali kolaboranta. No a ti Novotní a Gottwaldové, tak o tom se snad ani nemůžeme vážně bavit. To už dnes ne,“ dodal Jiří Krampol.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

22:04 Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

Písničkář Jaroslav Hutka na svém facebookovém profilu zve lidi, aby se dostavili k Obvodnímu soudu p…