Umělci z celého Česka se bouří

07.05.2013 13:41

Do redakce ParlamentníchListů.cz dorazilo Provolání uměleckých osobností české opery. Jde o obranu Národního divadla, také o tažení části politické scény proti opeře jako žánru a vyslovení nesouhlasu s postupem Ministerstva kultury. Provolání má více než 50 signatářů.

Umělci z celého Česka se bouří
Foto: Český rozhlas
Popisek: Metropolitní opera v New Yorku
reklama

Signatáři provolání prý dále nechtějí přihlížet pokračující devastaci naší kultury. „Podporujeme stávkovou pohotovost, do níž vstoupili operní umělci Národního divadla. Chápeme, že je k tomu vede dobrá víra a odhodlání bránit Národní divadlo a jeho operu před nekompetentními zásahy,“ píše se v prohlášení.

„Odmítáme Návrh transformace Národního divadla, který zveřejnilo MK ČR 30. 1. 2013. Odmítáme Jana Buriana v čele Národního divadla, protože za více než dva měsíce od svého jmenování nepředstavil ani svou koncepci opery v Národním divadle ani jedinou operní osobnost, která by byla ochotna s ním spolupracovat.“

Celé provolání ZDE

Podle autorů provolání právě Jan Burian dopustil jmenování operního laika do čela opery ND a projevil tak prý nepochopení pro potřeby řízení opery v Národním divadle. Podle signatářů tak neposkytuje sebemenší záruku, že Národní divadlo pod jeho vedením ukončí krizi opery. „Žádáme ministryni kultury, aby přehodnotila svůj postoj k Návrhu transformace Národního divadla, který přijala bez oponentního řízení, i ke jmenování Jana Buriana, jehož jmenovala do čela Národního divadla, aniž předložil jakoukoli vlastní koncepci jeho řízení,“ čteme v prohlášení.

Nechceme dvoumiliardový tunel

„Nechceme Národní divadlo jako dvoumiliardový tunel. Chceme Národní divadlo jako nejvyšší stupínek našeho divadelnictví,“ uvádí se dále v textu, který více přibližuje situaci v ND.

Autoři prý sdílejí postoj se členy ND, protože spolu s nimi se Národní divadlo nepředstavuje jako prázdný dům bez souboru. „Na zájezdní kulturní dům se naši předkové neskládali. Chceme, aby Národní divadlo zůstalo přirozeným prostorem pro rozvíjení naší národní operní, činoherní a baletní tradice,“ zdůrazňují v prohlášení, které poskytli médiím.

Signatáři také odmítají čtyřnásobné zvýšení státního příspěvku pro Národní divadlo na úkor dalších divadel. „Nechceme, aby se Národní divadlo stalo elitářským domem kultury pro horních pár tisíc. Chceme, aby Národní divadlo zůstalo zachováno jako živoucí divadlo pro všechny, jak stojí psáno na portálu: Národ sobě.“

V textu provolání se autoři vyjadřují také k unikátní mozartovské operní tradici a nepřejí si, „aby živořila pod kuratelou šéfa činohry“. Představa autorů je taková, že ji bude rozvíjet soubor opery ND. „Chceme, aby operu vedly mimořádné umělecké osobnosti, nikoli diletanti. Chceme, aby česká opera dostala příležitost vydat ze sebe to nejlepší a mohla denně přesvědčovat, že naše umění se dokáže měřit se světem i bez násobného zvyšování nákladů,“ píše se v provolání.

Prohlášení podepsali bývalí a nedávní sólisté opery, hudebníci operních orchestrů, zpěváci operních sborů, pracovníci dalších profesí i milovníci opery.


 


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Neshlukujte se a omezte kontakty? Takto si to Babiš s Hamáčkem nepředstavovali. Tento víkend, nejen v Praze...

12:33 FOTO Neshlukujte se a omezte kontakty? Takto si to Babiš s Hamáčkem nepředstavovali. Tento víkend, nejen v Praze...

Poté, co vláda v Česku zavedla nouzový stav, vyrážejí Češi více do přírody, i tam však platí nařízen…