Unie pozastavila dotace. Musíme vyměnit ministry, volá Liška

15. 3. 2012 22:13

Evropské komisi došla trpělivost s dotacemi pro Českou republiku. Kvůli špatně nastaveným kontrolním mechanismům a podezření z korupce chce zastavit proplácení peněz z fondů. „Součástí nápravy tohoto skandálního stavu musí být i odchod očividně nekompetentních ministrů a odpolitizování státní správy,“ napsal předseda Strany zelených Ondřej Liška v článku pro ParlamentníListy.cz.

Unie pozastavila dotace. Musíme vyměnit ministry, volá Liška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška
reklama

„Strana zelených varuje, že katastrofální způsob nakládání s fondy EU ohrožuje rychlost zotavení českého hospodářství a může a přinést další nepříznivé sociální dopady na českou společnost, jako růst nezaměstnanosti, snížení kvality sociálních služeb, zastarání infrastruktury i omezení rozvoje škol,“ upozornil Liška.

Podle Lišky Česko dostává jen zlomek výhod, které by pro nás z dotací mohly plynout. „Navrhovaná centralizace jejich kontroly pod Ministerstvo financí je pouze prvním z mnoha nezbytných kroků. Je nevyhnutelné, aby premiér Nečas vyměnil vedení resortů, neboť příslušní ministři efektivnímu čerpání evropských prostředků nejen nerozumí, ale evidentně se o něj ani nezajímají,“ tvrdí Liška s tím, že se to týká ministerstva školství, průmyslu a obchodu i dopravy.

„Ve stávající situaci je nepřijatelné, aby ministři průmyslu obchodu, dopravy a školství, jejichž role je v čerpání fondů klíčová, byli těmi, kdo se ani neobtěžují jezdit do Bruselu a nejčastěji absentují na jednání Rady v jejich sektoru. Když jde o peníze, je Brusel dobrý. Když jde o spolupráci s ostatními, stojí Česko stranou,“ dodal František Nejedlý ze Strany zelených.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor:
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…