Únik Sobotkových e-mailů: Jakub Janda brání premiéra a naznačuje strašlivou konspirační teorii, které se bojí. Zato Ivan Langer...

06.01.2016 8:00

Spiknutí odpůrců premiéra Sobotky, mocenských technokratů v ČSSD. Nebo též součást černého scénáře, kdy naši politiku ovládnou ty nejtemnější síly. Na druhou stranu ale také třeskutý výsměch premiérovi i pisatelům. Takové reakce vzbudil únik e-mailů ze schránky Bohuslava Sobotky.

Únik Sobotkových e-mailů: Jakub Janda brání premiéra a naznačuje strašlivou konspirační teorii, které se bojí. Zato Ivan Langer...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Anketa

Dle údajných uniklých e-mailů zvažoval Úřad vlády, že by ČT vysílala ,,migrační večerníček", v rámci kterého by národ oslovil např. Zdeněk Svěrák. Byl by to dobrý nápad?

2%
98%
hlasovalo: 15268 lidí

V úterý zaujal národ únik mailů ze schránky premiéra Bohuslava Sobotky. Na extremistickém webu White Media se objevilo několik mailů adresovaných předsedovi vlády, oslovovanému „Milý příteli“ či „Milý Slávku“.

Mohli jsme se z nich například dozvědět, jak se dívá na situaci v ČSSD premiérův poradce Oto Novotný. Nebo jsme se seznámili s částí komunikace mezi premiérem a státním tajemníkem pro evropské záležitosti Prouzou, ve které se plánovalo, co má Sobotka říci v projevu na Humboldtově univerzitě, aby to potěšilo kancléřku Merkelovou. Zajímavá je též komunikace Radka Pokorného, Sobotkovi blízkého advokáta, se Šimonem Pánkem z organizace Člověk v tísni, ve které je mimo jiné vychvalováno vystoupení Bohuslava Sobotky v USA při 25. výročí listopadu 1989, kdy například odhaloval bustu Václava Havla ve Washingtonu.

Jak připomněl i server Echo24.cz, někteří z těch, jejichž e-maily unikly, potvrdili jejich pravost. Úřad vlády nicméně autenticitu zveřejněných dokumentů stále prověřuje.

Skandál i na české poměry neobvyklý samozřejmě rozpoutal veřejnou debatu. Jakub Janda, známý analytik z think-tanku Evropské hodnoty, vidí za celou věcí spiknutí, kterým by se rozhodně měly zabývat bezpečnostní složky. „Ti lobotomičtí náckové jsou jen posledními články řetězce,“ poznamenává o těch, kteří premiérovu poštu zveřejnili. Janda by si moc přál, aby se prokázalo, kdo, a především s jakým záměrem do premiérovy schránky pronikl.

„Pokud by se prokázalo, že to byl někdo z jeho čitelných politických oponentů, mělo by to solidní důsledky. Kdo chce sestřelit Bohuslava Sobotku, aby se do čela ČSSD postavil Milan Chovanec,“ spekuluje analytik Janda.

Došlo by tak k naplnění varianty, o které se ve skupině odpůrců prezidenta Zemana hovoří jako o „černém scénáři“. V něm na začátku roku 2018 Miloš Zeman obhájí prezidentský mandát a vznikne vláda, ve které bude premiérem Andrej Babiš a vicepremiérem Milan Chovanec.

Naopak jiné indiskrece ze Strakovy akademie spíše pobavila. Bývalý ministr vnitra Ivan Langer premiéru Sobotkovi jakožto expert na bezpečnost nejprve poradil, že by měl používat bezpečnější aplikace a rovnou některé doporučil.

Mimoto je však prý otázkou, zda vůbec nějakou ochranu své elektronické korespondence potřebuje. „Neutrácejte miliony za ‚utajované vládní spojení“ – to, co si píšete, za to nestojí,“ myslí si Langer. V tom případě by Sobotku sice prý mohli obvinit z „podezření z účastenství v rozsáhlé klientelistické síti“. Pořád je to však prý snazší než vysvětlování nesmyslů, které byly zveřejněny.

„I když, raději si to ověřte na VSZÚOOZ,“ doporučuje v narážce na vrchní státní zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvana a policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty, kteří se o něj v poslední době zajímají.

Facebook Jakuba Jandy:

Fakt bych si přál, aby služby a orgány činné zjistily, kdo a s jakým zájmem se pustil do premiérových mailů.

Ti lobotomičtí náckové jsou jen posledními články řetězce. Sami píší, že jim to někdo poslal.

Pokud by se prokázalo, že to byl někdo z jeho čitelných politických oponentů, mělo by to solidní důsledky. Kdo chce sestřelit Bohuslava Sobotku, aby se do čela ČSSD postavil Milan Chovanec?

Jestli na něco máme (vnitro)bezpečnostní složky, tak přesně na tohle.

Facebook Ivana Langera:

A) Pane premiére:

1. Není důležité, co je napsáno, nýbrž to, co napsáno není.
2. Není podstatné, co bylo zveřejněno, nýbrž to, co zveřejněno nebylo.
3. Proč bylo zveřejněno to, co bylo a nebylo zveřejněno to, co nebylo?

B) Pane premiére:

1. Používejte Viber, WhatsApp, Hangouts (WeChat, BBM, atd)
2. "Heknutí" těchto aplikací je složitější než freemail.
3. Celosvětově je využívá několik miliard lidi.

C) Pane premiére:

1. Nebojte se; nikdo vám nepoloží otázku A)3.
2. Neutrácejte miliony za "utajované vládní spojení" - to, co si píšete za to nestojí.
3. Stačí používat bezpečnéjší aplikace zdarma.

Pane premiére:

1. Jediné, co Vám při využívání těchto aplikací hrozí, je "podezření z účastenstvi v rozsáhlé klientelistické síti"...
2. Možná by jste pak musel vyzvat sám sebe k odstoupení z funkce, ale...
3....to je vysvětlitelnější, než vysvětlování toho, proč bylo zveřejněno to, co bylo a nebylo zveřejněno to, co nebylo...

... i když, raději se si to ověřte na VSZÚOOZ!

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver: Miroslava Němcová? Jako Jiřina Švorcová. Špína z ČT a hra proti mně

11:02 Xaver: Miroslava Němcová? Jako Jiřina Švorcová. Špína z ČT a hra proti mně

Moderátor a nově zvolený radní ČT Luboš Xaver Veselý se vydal za svým kolegou z branže Čestmírem Str…