Únik z utajeného vyšetřování: Takhle to prý bylo s údajným proviněním Víta Bárty

13.11.2013 9:10

Vít Bárta převzal cédéčka s odposlechy lobbisty Romana Janouška na firemním večírku své bezpečnostní agentury ABL v první polovině roku 2010. Citlivé údaje mu před několika svědky předal přímo tehdejší důstojník tajné služby Jan Petržílek. Informuje o tom server Novinky.cz.

Únik z utajeného vyšetřování: Takhle to prý bylo s údajným proviněním Víta Bárty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda VV Vít Bárta
reklama

Jeden z lidí, kteří byli předávání cedéček přítomni, nyní podle serveru figuruje v kauze jako utajený svědek. Podle jeho výpovědi měl Bárta převzít od Petržílka CD přímo nad stolem a před zraky ostatních. „Při té příležitosti Bárta dalším účastníkům jednání představil Petržílka se slovy, že je to náš hlavní kontakt do bezpečnostních složek,“ cituje server v této souvislosti údajně dobře informovaný zdroj.

Petržílek tehdy pracoval v Bezpečnostní informační službě (BIS). Tajná služba kontroverzního lobbistu Janouška odposlouchávala prý již o tři roky dříve, tedy v roce 2007. Nahrávky mají mimo jiné dokazovat, jak velký vliv měl Janoušek na chod pražského magistrátu v době, kdy jej jako primátor vedl Pavel Bém (ODS).

Bárta se v úterý k těmto zjištěním redaktorů nechtěl vyjadřovat, vzkázal pouze, že vzhledem ke stupni utajení celou kauzu komentovat ani nesmí. Podobně se už dříve vyjádřil i žalobce z pražského městského státního zastupitelství Michal Muravský, který má případ na starosti.

Úřady prý nyní zjišťují mimo jiné i to, zda Petržílek ve vynášení citlivých informací nepokračoval i dál, ať už v rámci BIS, nebo později u protikorupční policie. Tam přešel z kontrarozvědky loni na jaře, a to přímo na citlivé místo hlavního analytika, který má přístup ke všem operativním informacím útvaru.

Bártu i Petržílka minulý týden zadržela policie. Petržílek, který zůstává ve vazbě, je obviněn ze zneužití pravomocí, Bárta z návodu k němu. Oběma podle serveru hrozí mnohaleté vězení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

21:41 Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského …