Univerzita Karlova zveřejní postup ohledně nejmenování profesorů

11.02.2019 6:30

Univerzita Karlova dnes zveřejní, jak bude dále postupovat ohledně rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory. Škola již dříve avizovala, že chystá podání správních žalob. Zeman tvrdí, že univerzita nevedla řízení o jmenování řádně. U Fajta podle něho přešla to, že předložil nepravdivé informace, u Ošťádala zase nesoulad jeho styků s StB a etického kodexu školy.

Univerzita Karlova zveřejní postup ohledně nejmenování profesorů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Univerzita Karlova v Praze

Spor o nejmenování profesorů se táhne už od roku 2015. Zeman musel na základě loňského rozsudku rozhodnout znovu, na svém dřívějším názoru však setrval. Škola si za svým jmenovacím řízením i oběma navrženými docenty stojí.

Rektor univerzity Tomáš Zima už dříve zdůraznil, že v daném sporu jde o principiální otázku výkladu a dodržování zákonů v právním státě a také o akademické svobody. Poukázal na to, že Zeman se ve svém rozhodnutí zaobíral i odbornými záležitostmi, které posuzovala univerzita.

Dnešní tiskové konference se má vedle Zimy zúčastnit také Aleš Gerloch, který je jak prorektorem univerzity, tak i právníkem, kterého chce prezident Zeman navrhnout jako kandidáta na soudce Ústavního soudu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další privatizace? Okamura vytáhl, co prý chystá SPOLU. Pekarová s Maláčovou se hodinu „vraždily“, aneb kdyby pohled zabíjel

12:51 Další privatizace? Okamura vytáhl, co prý chystá SPOLU. Pekarová s Maláčovou se hodinu „vraždily“, aneb kdyby pohled zabíjel

Vy strašíte! Vy lžete! ODS chce krást! Politika SPD v praxi? Tak se podívejte! Paní poslankyně, mě u…