Univerzitní odborník: Řecko je démonizováno. A pokud jde o uprchlíky...

30.06.2015 19:20

Řecko prožívá těžké časy. Do značné míry si za ně obyvatelé mohou sami, ale svůj podíl na krizi mají i německé zbrojařské firmy. Těmito slovy situaci na jihu Evropy zhodnotil Kostas Tsivos z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK. Domnívá se, že případný odchod Řecka z EU bude znamenat konec EU. Vyjádřil se i k uprchlíkům mířícím do Řecka. Nemá prý příliš pochopení pro českou diskusi o patnácti rodinách ze Sýrie, protože...

Univerzitní odborník: Řecko je démonizováno. A pokud jde o uprchlíky...
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto
reklama

Kostas Tsivos z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK zavítal do úterního Interview ČT24. Hned v úvodu konstatoval, že nikdo nedokáže říct, co bude dál. „Málokdo mluví o tom, jak to prožívají samotní Řekové,“ posteskl si. Vyhlášení referenda je totiž akcí ze zoufalství, ale také je to vrcholný akt demokracie. „Věděl bych, jak bych hlasoval já sám, ale nechci to prozrazovat. Mám přátele, kteří chtějí hlasovat pro ano, ale mám i přátele, kteří budou hlasovat pro ne,“ prozradil.

Prodlužování řecké agonie ale prohlašuje za neférové. Jeho země prý trpí, trpí nezaměstnaností a dalšími problémy. A místo toho, aby se řešily, nejistota trvá. „Řekové mají strach z budoucnosti, ale už nechtějí pokračovat v té mizérii. Připomínám, že v minulých letech odešlo na dvě stě tisíc mladých lidí do zahraničí,“ pokračoval host. To není pro tento národ nic neznámého, řada lidí žila v zahraničí i během diktatury. Problém však je, že se dřív neměli ekonomicky tak zle.

Kdo nese zodpovědnost? I zahraniční firma, např. německá, říká host

A kdo nese zodpovědnost za současné problémy? „Myslím, že z velké části si za to můžeme sami, protože jsme si 40 let volili politiky. Přitom prý ale není pravda, že by Řekové měli tak bohatý sociální stát, jak se často dočteme v médiích. „Těžko můžu najít jiný národ, který by byl tak démonizován, jako je řecký národ,“ konstatoval. Uznal ovšem, že organizace ve státní sféře, kterou po desítky let ovládaly dvě dominantní strany, své zaměstnance platily velmi štědře. V soukromé sféře to ale tak není.

Tsivos je přesvědčen, že Řecko nikdy nemělo vstupovat do eurozóny, protože na to nemělo. „Dnes už musíme mít jistou sebereflexi a říci si, že to, co jsme dělali, nebylo úspěšné, musíme to změnit.“ Ekonomicky rozhodně nebylo vhodné pořádat v roce 2004 olympijské hry, ale host podotýká, že na pořádání her měly zájmy i zahraniční subjekty. „A když se podíváte třeba na zbrojní zakázky, tak za nimi také najdete různé zájmy, např. německých zbrojních firem,“ řekl jasně Tsivos. A pokud to všechno skončí odchodem Řecka z eurozóny a z EU, mohlo by to podle hosta znamenat konec celé EU. Když totiž vypadne jeden člen, lidé se mohou ptát, kdo bude další.

Faktem prý také je, že se řecká společnost radikalizuje a vyhlášení referenda tuto polarizaci občanů ještě prohlubuje. A s rozštěpením společnosti Řecko historicky nemá dobré zkušenosti. Připomeňme, že si prošlo i občanskou válkou.

Počet obyvatel máme srovnatelný s Českem, ale milion uprchlíků k tomu

Pár slov padlo i o uprchlících. Tsivos konstatoval, že je pyšný na své krajany, že si jsou přiměřeně schopni poradit s běženci. Na ostrovech se častěji potýkají se zfetovanými mladými turisty a ne s uprchlíky. Neměli bychom ale zapomínat, že Řecko má podobný počet obyvatel jako Česká republika, ale má na svém území asi milion uprchlíků. „Zatímco tady se vede šest měsíců diskuse o přijetí patnácti syrských rodin,“ kroutil v závěru host nevěřícně hlavou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tenkrát Kocáb úplně skončil. Bylo to v ČT. Tisíce děkovných mailů z celého světa... Ne jemu

10:43 Tenkrát Kocáb úplně skončil. Bylo to v ČT. Tisíce děkovných mailů z celého světa... Ne jemu

VZPOMÍNKY A PERLY Debata, která zásadním způsobem formovala postoje, pokud jde o migrační krizi. Tak…