Upálení Palacha a rok 1968: Slova, ze kterých se v kavárně rozklepou hrnky

12.02.2019 13:27

Publicista Daniel Veselý se vrátil k upálení Jana Palacha. Přestože od činu studenta Filosofické fakulty uplynulo již přes 50 let, debata o něm stále rozviřuje české společenské vody. Na filmu Jan Palach od režiséra vyznamenaného prezidentem Zemanem Roberta Sedláčka nenechal Veselý nit suchou.

Upálení Palacha a rok 1968: Slova, ze kterých se v kavárně rozklepou hrnky
Foto: JK
Popisek: Pietní shromáždění na připomínku oběti Jana Palacha
reklama

Když v srpnu 1968 dorazily do Československa sovětské tanky, občany této země to šokovalo. Do té doby považovali Sověty za osvoboditele od nacismu. Po 21. srpnu 1968 se z nich stali okupanti, kteří se nám navíc než dvacet let „nakvartýrovali“ do vlasti.

Daniel Veselý k tomu však na sociální síti poznamenal, že jsme se vlastně neměli tak špatně, pokud to porovnáme např. se situací ve Vietnamu, kde dlouhá léta zuřila válka mezi severovietnamskými komunisty a jednotkami Spojených států. Proč si Veselý vzpomněl zrovna na Vietnam? Kvůli filmu Roberta Sedláčka Jan Palach. To, co ve Vietnamu páchaly Spojené státy a jim nakloněný režim v jižním Vietnamu bylo podle Veselého mnohem horší, než sovětská okupace Československa. Reakce Jana Palacha na okupaci proto přišla Veselému přehnaná.

 „I podle filmu se Palach ke svýmu činu inspiroval živými pochodněmi v Jižním Vietnamu, kde se asi šest buddhistických mnichů upálilo na protest proti brutální diktatuře podporovaný JFK (kterej nakonec podpořil puč proti svýmu saigonskýmu klientovi a přešel k otevřený agresi proti JV). Já prostě nevím, ale myslím, že daleko horší Diemova represe v JV se prostě nedá srovnat se sovětskou okupací – a tedy ani reakce na tuhle opresi. Ostatně i ten náboženskej aspekt tu chybí. To mi z toho filmu strašně trčí (stejně jako šíleně nesympatickej herec, kterej Palacha hrál),“ napsal Veselý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT se vydováděla! Lhali, jako když tiskne.“ Svobodná Vitásková se bude bránit

10:43 „ČT se vydováděla! Lhali, jako když tiskne.“ Svobodná Vitásková se bude bránit

Alena Vitásková byla v listopadu definitivně zproštěna obvinění v kauze solárů. A teď se soudí o odš…