V Maďarsku je situace skutečně vážná a v letošním roce do země ilegálně proniklo již 160 000 uprchlíků. Na konci uplynulého měsíce se podařilo dostavit maďarským úřadům plot na hranici se Srbskem, delší hranici s Rumunskem a Chorvatskem nijak speciálně chráněnou nemá. Podle mnohých tak vztyčením ochranného plotu usiluje o to, aby se uprchlíci vydali do země právě přes rumunské a chorvatské území. Jako členské země Evropské unie by se totiž musely postarat o uprchlíky právě ony. Podle dohody z Dublinu platí, že požádat o azyl musí uprchlíci v první zemi EU, kam vkročí. Uprchlíci se nyní dali do pohybu z Maďarska do Německa, které minulý týden přislíbilo neohlížet se na dublinská pravidla a syrským uprchlíkům poskytnout azyl, byť do Německa vstupuji přes jinou zemi EU.
Britská BBC upozorňuje na přeplněné budapešťské nádraží Keleti, odkud se uprchlíci hromadně vydávají právě do Německa, ale i Velké Británie a Švédska. V Maďarsku zůstat nechtějí a stěžují si, že je zdejší úřady nechtějí nechat pokračovat v cestě do jejich kýženého cíle. V Budapešti dle BBC proběhl pochod, jehož účastníci tak chtěli demonstrovat solidaritu s uprchlíky. Vládu vyzývají k tomu, aby uprchlíkům více pomáhala. „Vláda provádí politiku, která je nehumánní, nekřesťanská a postrádá jakékoli solidární prvky,“ nechala se slyšet pro zahraniční zpravodajské agentury jedna z účastnic demonstrace Veronika Kramerová. Ve stejnou chvíli ovšem v jižním Maďarsku protestovaly stovky členů nacionalistické strany Jobbik, kteří naopak vládu v jejích restriktivních opatřeních podporují.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro