Uprchlíci neposlouchají ani Merkelovou, nenechají se přerozdělit, míní Hamáček

16.09.2015 19:10

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) ve středečním Interview ČT24 komentoval nekončící uprchlickou krizi. Při pohledu na záběry z Maďarska si posteskl nad tím, že EU neřeší krizi, místo toho se baví o nesmyslných kvótách. A běženci stejně německou kancléřku Angelu Merkelovou neposlouchají.

Uprchlíci neposlouchají ani Merkelovou, nenechají se přerozdělit, míní Hamáček
Foto: Jakub Sobek
Popisek: Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) na setkání se studenty v Plzni

„Obrázky z Maďarska naznačují, že se uprchlíci nenechají dobrovolně přerozdělit a zamíří do Německa,“ konstatoval Hamáček hned v úvodu pořadu. Evropská unie ale krizi neřeší, místo toho prý vede nesmyslnou debatu o kvótách. Už i v Německu si uvědomují, že imigranti zkrátka chtějí do konkrétní země. Mnozí z Německa odcházejí do Švédska, a to bez ohledu na apely německé kancléřky Angely Merkelové. Ta již veřejně prohlásila, že si běženci nemohou vybírat cílovou zemi. Mnozí migranti si o tom zjevně myslí své.

Podle Hamáčka teď tak úplně nemá smysl, kolik uprchlíků může přijmout Česká republika, v první řadě je třeba chránit vnější hranice EU, je třeba pomoci na turecko-řecké hranici či v okolí Sýrie. Jenže co s lidmi, kteří už v EU jsou? „Neexistuje způsob, jak ty lidi donutit, aby se na základě kvót přesunuli do země, do které nechtějí... Já si nedokážu představit, že bychom ty lidi přesídlovali násilím,“ vyjádřil názor předseda sněmovny. Lepším řešením by bylo ponechat uprchlíky tam, kde jsou, a příslušným zemím pomoci finančně. Musíme ale trvat na tom, že musí zůstat zachován princip dobrovolnosti přijímání uprchlíků. Kvóty znamenají tak velký zásah do suverenity jednotlivých států, že je prostě nelze akceptovat.

Rusko, Turecko a Asad, s těmi prý musíme mluvit

Místo toho bychom měli žádat Turecko o spolupráci při ochraně námořní hranice mezi Řeckem a Tureckem. Stejně tak musíme jednat s Ruskem a stejně tak s režimem Bašára Asada. Proč? „S kým jiným by se dalo v oblasti diskutovat,“ ptal se poslanec. S Islámským státem to přece nelze. Problém je bohužel v tom, že Turecko prozatím odmítá jednat s Asadovým režimem.

Nakonec přidal pár informací z návštěvy v uprchlickém zařízení v Bělé pod Bezdězem. Mluvil prý se Syřany, kteří se velmi bojí, že budou deportováni zpět do své země, na druhé straně ale většinou nechtějí požádat o azyl právě u nás, jak naznačují statistiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

18:50 „Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

„Mít milion podpisů, tak snad vyženu všechny ty antikristy z Poslanecké sněmovny,“ zasmál se v nadsá…