Uprchlíci, solidarita. Zahradil byl v debatě „jak Dubček v Moskvě“, padlo. Podívejte se, kdo by mohl vést EU

17.05.2019 13:55

Předevčírem se odehrála debata tzv. spitzenkandidátů, tedy lídrů frakcí v EP, kteří by se po volbách mohli stát předsedou Evropské komise. A dotyční se opravdu činili, zvláště na tématu migrace. Hesly jako solidarita, boj s klimatickou změnou nebo společné řešení se to jen hemžilo. Lídr evropských socialistů se pustil do středo a východevropanů, že bez solidarity budou za chvíli v Evropě zase hranice. Dánská politička z frakce, ve které je i ANO, zase prohlašovala, že Evropané chtějí, aby politici migraci legalizovali. A Jan Zahradil? „Jak Dubček v Moskvě,“ popsal vystoupení kandidáta ODS jeden z komentátorů na Facebooku.

Uprchlíci, solidarita. Zahradil byl v debatě „jak Dubček v Moskvě“, padlo. Podívejte se, kdo by mohl vést EU
Foto: Repro Youtube
Popisek: Jan Zahradil v debatě spitzenkandidátů
reklama

Účastníky byli: Nico CUE za Evropskou levici, Ska KELLEROVÁ za Zelené, Jan ZAHRADIL za Alianci konzervativců a reformistů, Margrethe VESTAGEROVÁ za Alianci liberálů a demokratů, do které patří i ANO. Manfred WEBER za evropské lidovce a Frans TIMMERMANS za evropské socialisty. Proč nebyl v debatě zástupce Evropy národů a svobody, není redakci známo.

Anketa

Půjdete k volbám do Evropského parlamentu? (anketa od 16.5.2019)

89%
hlasovalo: 10866 lidí

Vize

Jako první kandidáti představovali své vize Evropy. Cue uvedl, že jeho otec byl horník, ale musel ze Španělska emigrovat, protože byl proti režimu generála Franca. A emigroval do Belgie, kde byl vřele přijat. „Tato solidarita je něco, za co jsem vždy bojoval jako odborář,“ tvrdil. „Ale bohužel, toto je také Evropa daňových úniků a bank, Evropa, která nedokázala být solidární, takže bych chtěl Evropu solidarity,“ dodal.

Ska Kellerová tvrdila, že tyto volby jsou důležité, protože lidé na politiky hledí s očekáváním řešení. „Vědí, že hodně věcí je špatně. Od klimatické krize, přes politiku úspor až po útoky na demokracii a občanské svobody. Evropa selhává v naplnění slibů, na kterých byla postavena.“ Chtěla by prý jinou Evropu, takovou, která chrání Zemi, a sociální Evropu, kde každý bude mít důstojné bydlení a plat. Zelení dle ní bojují za Evropu, kde velké společnosti platí svůj díl, kde ženy jsou opravdu rovnoprávné a menšiny jsou respektovány a lidská práva bráněna.

Ska Kellerová, reprezentující evropské Zelené

Zahradil řekl, že výzvám 21. století se není možné postavit se zastaralým modelem stále těsnější Unie navrženým před 50 lety v jiné době. Chtěl by decentralizovanou a flexibilní EU, s Komisí, která respektuje země bez ohledu na to, zda jsou velké, či malé nebo na západě, či východě. Chtěl by Komisi, která spolupracuje s vládami států místo toho, aby s nimi bojovala nebo se nad ně povyšovala. „Dělat méně, ale líp,“ popsal tento princip kandidát ODS.

Pro Margrethe Vestagerovou je prý nejdůležitější, aby lidé mohli žít život, jaký chtějí ve své společnosti. Že budou mít pocit, že se s nimi počítá. „Evropa je dnes nejlepší místo k životu, zvlášť pokud jste žena. Dokázali jsme toho tolik. Ale všechno není skvělé. Zbývá nám ještě práce. Bojovat se změnou klimatu, přijmout stanovisko k novým technologiím, vybudovat společnost založenou na vládě práva, kde se můžete uživit. Aby to tak bylo každý den. Proto jsem tady.“

Manfred Weber tvrdil, že při setkáních s lidmi po celé Evropě zjistil, že obavy jsou stále stejné a sdílené. Chtěl by Evropskou komisi, která je blíže lidem, stará se o konkrétní problémy občanů. „Komise pro lidi,“ nazval Weber svůj úmysl. Juncker podle něj odvedl dobrou práci, ale svou Komisi by prý nazval Komisí nového začátku.

Frans Timmermans mínil, že mají voliči osud EU na dalších 5 let v rukou. Řešením prý není ani rozpad Unie, ani pokračování současného stavu. „Abychom Evropu zachránili, musíme ji od základu reformovat. Je nejvyšší čas, aby velké společnosti platily daně. Je nejvyšší čas, abychom zavedli minimální mzdu v každém členském státě. Je nejvyšší čas, abychom měli rovnost platů žen a mužů. Je nejvyšší čas, abychom skoncovali s násilím vůči ženám. Je nejvyšší čas, abychom vynutili vládu práva, aby každý hrál podle pravidel. Je nejvyšší čas, abychom klimatické změně a udržitelnosti dali nejvyšší prioritu,“ zakončil své vystoupení.

Migrace

Jako první se řešila problematika migrace. První hovořil Zahradil, který prohlásil, že by nikdy neopakoval chybu, jakou byl pokus o zavedení kvót na migranty, který ještě více rozdělil východ a západ EU. Dle Zahradila je potřeba respektovat svrchovanost vlád a parlamentů udělovat či neudělovat azyl. „Musíme bojovat s pašeráctvím, musíme mít centra pro uprchlíky mimo Evropu, jinak s pašeráctvím a převaděčstvím nebudeme schopni bojovat,“ tvrdil Zahradil a dodal, že bude nutné získat spolupráci zemí, aby si své migranty vzaly zpátky, a stabilizovat situaci v Africe.

Weber pravil, že jediná možnost je evropské řešení. K tomu je prý důležité, aby to byl stát, a ne pašeráci, kteří rozhodují o tom, kdo do země přijde. „Musíme mít kontrolu nad hranicemi, proto žádáme o okamžité navýšení personálu Frontexu o 10 000 lidí.“ EU prý musí převzít zodpovědnost, takže by Weber chtěl ustanovit post komisaře zabývajícího se Afrikou. „Kancléřka Merkelová ukázala, že dokážeme převzít zodpovědnost, a Merkelová s Junckerem ukázali, že jsme schopní vyjednat dohodu s Tureckem a získat zpět kontrolu nad hranicemi,“ řekl Weber.

Evropský socialista Frans Timmermans

Cue řekl, že migrace je hlavně drama lidského života, a připomenul, že celkem 30 tisíc migrantů ve Středozemním moři zahynulo a 50 z nich velmi nedávno. EU podle něj má zodpovědnost a opatření, která vedou k destabilizaci, musí být odvolána. Podle evropské levice je migrace příležitostí. Příležitostí pro lidi, kteří tuto možnost nemají ve své domovské zemi. Prý to není invaze do Evropy, jedná se jen o 0,5 % populace. Migranti prý mohou obnovit Evropu.

Podle Vestagerové je nutné dávat stejný význam nalezení dlouhodobého řešení jako zachraňování životů na moři. Migrace je podle ní fakt. „Shledávám, že Evropané mají srdce otevřená pro uprchlíky, pro ochranu lidí, kteří to potřebují, a zároveň od nás požadují, abychom migraci usměrňovali a legalizovali. Protože není možné, aby lidé přicházeli a odcházeli bez toho, aniž bychom o tom věděli. A proto potřebujeme společná řešení. Potřebujeme jednotný systém azylů a potřebujeme solidaritu. A můžeme se bavit o tom, jak to udělat, ale musíme to dělat společně, jinak selžeme.“

Marghrethe Vestagerová za ALDE, ve které je i ANO