Uprchlík není migrant! Vezměte si Čechy v roce 1968, hájí ministr Petříček přijetí paktu OSN

18. 12. 2018 13:30

Kdo čekal, že v adventním čase bude na české politické scéně klid, spletl se. Na povrch vyplul svár mezi premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD). Jablkem sváru se stal globální pakt o uprchlících, přijatý drtivou většinou členských zemí OSN. Proti byly jen Spojené státy a Maďarsko. Premiér Babiš se zlobí, že ministr Petříček Česku umožnil přijetí tohoto paktu. Petříček se rozhodl veřejně hájit. Promluvil před kamerami.

Uprchlík není migrant! Vezměte si Čechy v roce 1968, hájí ministr Petříček přijetí paktu OSN
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Premiér Babiš se zlobí. Zlobí se na ministra Petříčka, který za Českou republiku na půdě OSN umožnil přijetí globálního paktu o uprchlících. Proti tomuto paktu hlasovalo jen Maďarsko a Spojené státy. Babiš dlouhodobě odmítá především přijetí jiné globální dohody, dohody o migraci, ale zdá se, že se mu nelíbí ani dohoda o uprchlících.

Petříček proto předstoupil před novináře a jal se jim vysvětlovat, jaký je mezi těmito dohodami rozdíl a proč je pro Česko dobré přijmout pakt o uprchlících.

„Vláda na svém včerejším zasedání schválila usnesení, kterým mě v New Yorku zavázala hlasovat proti globálnímu kompaktu o migraci a podpořit rezoluci Vysokého představitele OSN pro uprchlíky, která odkazuje také na globální pakt o uprchlících, který je pro českou migrační politiku bez jakýchkoliv dopadů,“ prohlásil Petříček.

Ministr zdůraznil, že vláda odmítá masovou migraci. Na tomto názoru se nic nemění. „Zároveň jsme nicméně potvrdili to, že my respektujeme existující mezinárodní právo v oblasti uprchlictví, které je založeno mezinárodní konvencí přijatou v Ženevě v roce 1951,“ podotkl Petříček.

Zdůraznil, že mezi migrantem a uprchlíkem je zásadní rozdíl. Status uprchlíka je jasně definován, status migranta definován není, proto česká vláda odmítá dohodu o migraci, ale neodmítá dohodu o uprchlictví. Ministr zahraničí všem připomněl, že právě díky jasně danému statusu uprchlíka dostaly v roce 1968 azyl desítky tisíc Čechoslováků, kteří prchali před okupační silou sovětských tanků. „Uprchlík a migrant není to samé. Česká vláda podle toho také postupuje a podle toho také prosazuje svou migrační a uprchlickou politiku,“ zdůraznil Petříček.   

Sluší se dodat, že o globálním paktu o migraci se bude na půdě OSN hlasovat až ve středu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …