Uprchlíky čeká bití a strach. Jsou šokováni, takto si Evropu nepředstavovali, uvádí reportáž

15.07.2015 10:30

Martin Novák ze serveru Aktuálně.cz přinesl reportáž z turecko-bulharské hranice. Bulharsko je totiž pro běžence přestupní stanicí pro cestu na Západ. Na Balkáně vůbec začíná Evropa pro mnoho mladých mužů, utíkajících, aby se nestali rekruty Islámského státu. Na prahu Evropské unie však na běžence následně čeká podle Nováka strach a bití.

Uprchlíky čeká bití a strach. Jsou šokováni, takto si Evropu nepředstavovali, uvádí reportáž
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pohled skrze plot na jednu z budov areálu ve Vyšních Lhotách, kde má být obnoven uprchlický tábor

Novák popisuje dění v uprchlickém táboře v Charmanii, kde jsou bez svých manželů ženy s dětmi. Vesměs jde o uprchlíky z Iráku a Sýrie. Jejich muži jsou nezvěstní nebo mrtví. Nebo zkrátka neměli dost peněz pro převaděče.

V táboře, který byl původně vojenskými kasárnami, žije okolo šestnácti set lidí. Bulharské hranice překračují již od roku 2013, země se následně snaží o co nejrychlejší udělení azylu, aby běženci mohli dál do Evropy a mohli přijít další. 

I přestože v uprchlickém táboře jsou již vesměs migranti spokojeni, je i opraven za peníze z Unie, první zkušenosti s Evropou nemají všichni dobré. Bulharští pohraničníci často podle předsedy Bulharského helsinského výboru Krasimira Kaneva běžence násilím převádějí zpět přes hranici nebo je bijí, aby se vrátili. Uvedl to pro server Aktuálně.cz. Proud běženců podle Kaneva nezmírnil ani třináctikilometrový a tři metry vysoký plot. 

Existuje zdokumentovaný případ, kdy naše ostraha surově zbila mladého běžence a ten na turecké straně hranice kvůli svým zraněním zemřel. Bohužel nebylo ani zahájeno vyšetřování,“ řekl Kanev s tím, že policisté čas od času také naloží uprchlíky do aut a odvezou je na hranice s Tureckem, kde jim říkají, že jde o rumunské hranice, kudy mohou pokračovat do Evropy.

Obdobné případy krutostí jsou zaznamenány i v Srbsku, kde je po migrantech ozbrojenými skupinami žádáno výpalné, či v Makedonii, kde uprchlíci spí v provizorních táborech i na schodech.

Podle nezávislé novinářky Mileny Christovové jsou běženci v Bulharsku často šokováni, neboť takhle si život v Evropě nepředstavovali. „Převaděči či jejich zdroje jim často lžou,“ uzavřela.

Původní text čtěte ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …