Upsal jsem se StB, připustil europoslanec Štětina. Ale byl to prý jen trik. A pak ho prohlásili za nepřátelskou osobu a na to je pyšný

31.12.2017 7:27

Trik, který zachránil mého otce a další lidi. Těmito slovy popisuje europoslanec Jaromír Štětina své rozhodnutí v roce 1977 podepsat spolupráci s komunistickou státní bezpečností.

Upsal jsem se StB, připustil europoslanec Štětina. Ale byl to prý jen trik. A pak ho prohlásili za nepřátelskou osobu a na to je pyšný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Jaromír Štětina
reklama

Europoslanec Jaromír Štětina zvolený za TOP 09 na sociální síti Twitter upozornil, že 25. prosince 1938 čeští fašisté uštvali jednoho z českých velikánů – Karla Čapka. Dnes podle Štětiny fašisté znovu vystrkují své drápky. Stačí se podívat na Tomia Okamuru, doplnil v diskusi pod svým příspěvkem politik.

Netrvalo dlouho a na Štětinův příspěvek zareagoval jeden z diskutujících. Nechal však zcela stranou Karla Čapka. Raději by prý slyšel, zda byl Jaromír Štětina agentem komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Plavec, nebo nebyl. Pod tímto dotazem přistála také fotografie, na které je zachycen bílý list papíru s textem: „Jako čsl. státní příslušník z vlastních pohnutek se zavazuji spolupracovat s orgány StB proti nepřátelům naší vlasti v zahraničí.“ A s podpisem Jaromíra Štětiny.

 

Europoslanec už v roce 2010 připustil pro Deník Referendum, že tyto věty skutečně napsal a to po desetihodinovém výslechu u StB v roce 1977. Pro Blesk teď doplnil, že svým činem zachránil několik lidí včetně svého otce, když agentům StB lhal.

„Trik s nabídkou spolupráce zachránil řadu lidí včetně mého otce. Někteří byli sice předvedeni k výslechu, ale nic jim StB nemohla prokázat. Nikdy jsem s StB ani s její kontrarozvědkou nespolupracoval a jsem na to pyšný. Nebylo to lehké odmítnout, ale odmítl jsem,“ řekl.

Ve svém životopise doplnil, že StB slíbil popsat situaci v Portugalsku, kde měl rozkrýt síť svého otce, ale on místo toho předal zprávu z pohoří Karákóram v Asii, čímž StB zklamal.

Štětina také odpověděl na aktuální dotaz občana, zda byl, či nebyl agentem Plavcem.

„Milý Hynku, toto je skutečný rejstřík StB. Jak vidíte, jsem v něm registrován jako PO (prověřovaná osoba), nikoliv jako agent. Později, v roce 1984, jsem byl estébáky prohlášen za NO (nepřátelská osoba). Jsem na to docela pyšný,“ napsal politik.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Budou kvílet? Ombudsman Křeček odmítl popotahovat Babiše. Zeman rozhodl, tak není důvod

21:41 Budou kvílet? Ombudsman Křeček odmítl popotahovat Babiše. Zeman rozhodl, tak není důvod

Ombudsman Stanislav Křeček se případem kolem českého premiéra nebude zabývat. Zdůvodnil to pro iRozh…