Úřad pro zastupování státu eviduje 14 žalob, které se domáhají vydání církevního majetku

06.03.2015 21:58

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových eviduje 14 žalob na vydání církevního majetku podle zákona o církevních restitucích. Uvádí to materiál určený pro jednání vlády, která má v pondělí vyslechnout pravidelnou zprávu o průběhu vydávání majetku za poslední loňské čtvrtletí. Podle dnešního Práva musí úřad řešit už celkem 25 žalob.

Úřad pro zastupování státu eviduje 14 žalob, které se domáhají vydání církevního majetku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tradiční pouť ke sv. Anně na Žižkově. Připoměla události 26. července 1914, kdy byla v Rakousku-Uhersku vyhlášena mobilizace a má upozornit na potřebu smíření a porozumění mezi znepřátelenými stranami v současné době.
reklama

Dvě žaloby se podle vládního materiálu týkají nemovitostí ve Středočeském kraji, jedna parcely v Ústeckém kraji a v pěti žalobách jde o nemovitosti v Královéhradeckém kraji. Jedna žaloba se týká pozemků v Jihomoravském kraji, další pozemků v Kraji Vysočina. Jedna žaloba se týká pozemků v Moravskoslezském kraji a tři žaloby míří na nemovitosti v Praze.

Jednu žalobu eviduje podle materiálu Ministerstvo kultury a týká se jiné věci než zemědělské nemovitosti. Ještě u ní nepadlo pravomocné rozhodnutí soudu. Jednu žalobu na vydání nemovitosti evidovalo i Ministerstvo práce a sociálních věcí. Žaloby o určení vlastnictví míří i na hlavní město Prahu a jde především o spory s Královskou kanonií premonstrátů na Strahově.

Z informace od Středočeského kraje pro vládu vyplývá, že Českomoravská provincie Římské unie řádu sv. Voršily podala u Obvodního soudu pro Prahu 5 žalobu. V ní se domáhá vrácení movitých věcí z Českého muzea stříbra v Kutné Hoře. Podle informací deníku Právo z loňského prosince se řád nedomáhá majetku na základě restitučního zákona, ale výčtového zákona z roku 1990.

Královéhradecký kraj vedl podle vládního materiálu spor s Provincií kapucínů o určení vlastnictví k areálu bývalého kapucínského kláštera v Opočně. Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou loni v říjnu rozhodl, že areál patří státu a kapucíni tak mohou žádat stát o jeho vydání v restituci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček chce komisi, vyšetřující postup vlády v pandemii. A hned upozornil na to, co prováděl Babiš

17:16 Hamáček chce komisi, vyšetřující postup vlády v pandemii. A hned upozornil na to, co prováděl Babiš

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) opakovaně žádal občany i politickou opozici, aby teď neřešili, kdo…