Úřad vlády i některá ministerstva se zbaví mobilů od Huawei

18.12.2018 18:25 | Zprávy
autor: nab

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně budou postupovat třeba Ministerstvo průmyslu a obchodu či Ministerstvo zdravotnictví. Uvedli to dnes premiér a mluvčí ministerstev. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy, ZTE, bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei tvrzení NÚKIB popřela.

Úřad vlády i některá ministerstva se zbaví mobilů od Huawei
Foto: Huawei
Popisek: Huawei

NÚKIB vydal v pondělí varování před používáním přístrojů a programů od Huawei a ZTE. Na první polovinu ledna chystá metodický pokyn pro úřady, jak postupovat. „Já jsem zjistil před několika měsíci, že máme na Úřadě vlády nějaké mobily od Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč,“ řekl dnes premiér Babiš ve Vídni, kde se účastnil fóra Afrika – Evropa.

I Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) kvůli varování stáhne všechna zařízení od Huawei a vymění je za jiné značky. „V případě soukromých mobilních zařízení zaměstnanců MPO připojovaných do sítě MPO dojde k ukončení přístupu,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva Milan Řepka. Přístroje Huawei vymění za jiné i Ministerstvo zdravotnictví. Podle mluvčí úřadu Gabriely Štěpanyové používalo ministerstvo jen několik mobilů od Huawei.

Další úřady či státní firmy zatím upozornění vyhodnocují. „Varování analyzujeme,“ sdělil ČTK mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nechal zmapovat situaci. „Na základě výsledků tohoto šetření a informace od NÚKIB učiní resort Ministerstva obrany takové kroky, aby tyto telefony nebyly pro zaměstnance Ministerstva obrany ani armády bezpečnostním ohrožením,“ uvedl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…