Ušetříme stamiliony, plánoval Babiš centrální nákupy. Zatím se však prý moc nedaří

28.11.2015 11:49

Na byrokracii si stěžuje ministr financí Andrej Babiš (ANO) v dnešním Právu. A to kvůli jeho vysněným centrálním nákupům. Vláda si od nich slibuje stamiionové úspory. Harmonogram je sice daný, začít by se mělo v lednu 2016, realita je však jiná.

Ušetříme stamiliony, plánoval Babiš centrální nákupy. Zatím se však prý moc nedaří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš v pořadu OVM

Prostřednictvím centrálních nákupů by se měly pořizovat počítače, mobily včetně tarifů, osobní auta, ale i energie či kancelářské protřeby. Jak to bude fungovat, to si vyzkoušelo letos právě ministerstvo financí na zakázace na xenografický papír. Příprava celé zakázky však trvala více než půl roku. A to byla objedávka pouze pro 168 organizací, časem by jich mělo být zapojeno 1440. 

„To, jak funguje tento stát, je katastrofa,“ řekl k tomu v té souvislosti ministr financí. Problémem bylo například to, že instituce používají různé kopírky. „Každá kopírka má jinou technologii a jinou prašnost a nevím, co to všechno ovlivňuje. Jde to všechno strašně pomalu. To není normální,“ řekl Babiš.

Ale i přes tyto zkušenosti nedochází ke sjednocování značek. Jak je patrné z elektronických tržišť, mobily, počítače i kopírky se dále kupují od různých dodavatelů. I když nastaly patálie, Babiš nadále trvá na tom, že centrální nákupy jsou dobré. Ministerstvo však například upozorňuje na problém sjednocení standardů u aut, neboť není jednoduché sladit potřeby a zkušenosti mnoha organizací s odlišným charakterem činnosti na technickou specifikaci. 

A samozřejmě přichází na mysl i varování, aby dodavatelé s monopolem netlačili na zvyšování ceny. „Zakázka nebude na věky,“ oponuje Babiš. 

Problémem je i zákon o veřejných zakázkách, který prozatím nepočítá s dvojstupňovým zadávacím řízením, což centrální nákupy jsou. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …