Usnesení nepřijímat uprchlíky byla ta největší chyba, chytá se za hlavu lidovecký europoslanec Svoboda. Komise prý neměla jinou možnost, než nás zažalovat

08.12.2017 9:30

Evropská komise ve čtvrtek podala žalobu na Českou republiku, Polsko a Maďarsko kvůli tomu, že tyto země odmítly program přerozdělování migrantů, kteří žádali o azyl podle kvót. Premiér Andrej Babiš se chystá Evropskou komisi přesvědčit k tomu, aby žalobu na Českou republiku stáhla. O situaci chce osobně jednat s eurokomisaři, kteří mají migrační agendu na starost. „Má šanci uspět,“ říkají odbornící.

Usnesení nepřijímat uprchlíky byla ta největší chyba, chytá se za hlavu lidovecký europoslanec Svoboda. Komise prý neměla jinou možnost, než nás zažalovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Strany svobodných občanů proti povinným kvótám EU na uprchlíky

„Chovanec s komisaři osobně nikdy nejednal a proto pro Česko pozici bez žaloby nevyjednal,“ staví se k Chovancovu počínání kriticky Babiš.

Česku tak teď hrozí kvůli nedodržení kvót pokuta ve výši několika set miliónů korun. Odbornící se ale shodují, že pokud by Babiš s eurokomisaři jednal osobně, má velikou šanci, že by k placení pokuty nemuselo dojít, napsala MF DNES.

Nejmenovaný bruselský zdroj tvrdí, že k vynesení rozsudku dojde zhruba za rok. Do té doby je tedy čas s Evropskou komisí jednat a domluvit se na stažení žaloby. Postačit by mohlo, kdyby Praha okopírovala postup Vidně. Na Rakousko totiž žadná žaloba podána nebyla, i přesto že nepřijalo doposud jediného migranta na základě kvót.

Rakousko nejspíše zvolilo vypočítavější přístup. Bruselu totiž sdělilo, že už má vypočítanou kapacitu na přijetí migrantů. Žadné migranty z Řecká a Itálie ale nepřijalo. Česko přitom v rámci kvót už přijalo mnohem více migrantů, než plánuje přijmout Rakousko. Podobně jako Rakousko se zachovalo Slovensko, které podle slov Roberta Fica nepříjalo a nepříjmě jediného migranta.

„S Komisí se stále můžeme dohodnout na smírném řešení věcí,“ je přesvědčen státní tajemník pro evropské zálěžitosti Aleš Chmelař.

Problém může vyvstat z usnesení vlády, které prosadil ministr vnitra Chovanec. V létě totiž Praha přijímání migrantů na základě kvót EU oficiálně odmítla. V té době už Babiš nebyl členem kabinetu, což by mu v jeho budoucím vyjednávání mohlo hrát do karet.

„Usnesení české vlády o tom, že nebudeme přijímat uprchlíky, byla největší chyba. Komisi jsme nedali jinou možnost, než na nás podat žalobu,“ zdůrazňuje předseda právního výboru Evropského parlamentu a lidovecký eurposlanec Pavel Svoboda, podle kterého by nám mělo jít Slovensko příkladem především svým pragmatickým přístupem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…