Úspěšné začlenění cizinců? Z Německa přišlo velmi nepříjemné číslo

02.03.2016 9:35 | Zprávy

Pokračující migrantská krize a její řešení zůstává i nadále prioritou německé kancléřky Angely Merkelové. Otevřená imigrační politika kancléřky se setkává s kritikou z opozice, z domovské CDU a hlavně z bavorské a sesterské CSU, ale také uvnitř Evropské unie, kde se společné evropské řešení hledá s velkými těžkostmi a doprovází ho systémová nejistota. Poslední vývoj zmapovala pro Parlamentnílisty.cz Veronika Sušová-Salminen.

Úspěšné začlenění cizinců? Z Německa přišlo velmi nepříjemné číslo
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Doma se německá vláda snaží o některé kroky, které by regulovaly azylové podmínky v zemi. Parlament přijal nový návrh azylového zákona, který znamenal zpřísnění podmínek azylu, především pro sjednocení rodiny, které mají evidentně zabránit nebo spíš odložit další vlnu příchozích do Německa. V podobném duchu se nese i mise ministra vnitra Thomase de Maiziera v severní Africe, která chce dát severoafrickým zemím jako je Tunisko, Maroko a Alžírsko status bezpečných zemí bez nároku na udělení azylu pro jejich občany. Německá policie rovněž ohlásila některé pokroky v boji proti široce medializovaným přistěhovaleckým gangům. Naproti tomu oficiální informace o tom, že Německo „neví“ o asi 130 tisících lidí, kteří do země přišli a následně zmizeli mimo evidenci německých úřadů, ukazuje na další doprovodný problém. Nové otazníky vznikají i kolem potřebných investic do integrace neurčitého počtu přistěhovalců vzhledem k rozpočtové politice Německa.

Právě striktní rozpočtová politika ministra Schäubleho budí rozpaky například u sociálních demokratů a podporuje třenice v koalici. Jádrem sporu je fakt, že Schäuble chce tyto obrovské (a svojí konečnou výší zatím neodhadnutelné) investice v podobě výdajů rozpočtu platit z rozpočtových přebytků a daní dnešních Němců, zatímco půjčka by platby rozdělila na delší časový úsek a zatížila by také budoucí generace.

Prognóza německé centrální banky Bundesbank optimisticky konstatovala, že díky současné příznivé ekonomické situaci v zemi má být v rozpočtu Německa dost prostoru pro absorbování těchto výdajů. Nutno ale dodat, že další názory odborníků upozorňují na to, že přes robustní pracovní trh dostávají přistěhovalci horší práci, a to i navzdory kvalifikaci a znalosti němčiny, a jejich platy jsou výrazně nižší. To naznačuje, že v Německu existuje klasická diskriminační mzdová propast mezi přistěhovalci a Němci, která může být překážkou v požadované integraci. Ta se bez rovných příležitostí neobejde. Konečně, výzkumy veřejného mínění zatím svědčí jen o mírném nárůstu skepse: podle Deutsche Welle si v lednu 2016 myslelo, že krizi Německo nezvládne 51 % Němců, zatímco v říjnu 2015 šlo o 48 % dotázaných Němců. A naopak 44 % si myslí, že Německo krizi zvládne, což je ve srovnání s říjnem 2015 o 5 % méně. Dodejme, že únorový rating podpory kancléřky Merkelové se zlepšil (ze 46 % na 54 %), ale neplatí to pro hodnocení vlastní migrační a azylové politiky. Zde celkem 59 % dotázaných vyjádřilo svou nespokojenost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…