Uspíšení startu 2. pilíře penzijního systému asi Senát odmítne

03.08.2012 15:53 | Zprávy
autor: joh

Novela, kterou chce vláda v rámci důchodové reformy uspíšit zavedení druhého pilíře penzijního systému už od příštího roku, je v levicovém Senátu předurčena k zamítnutí. ČSSD, která má v horní komoře hlavní slovo, plánuje předlohu odmítnout. Už na jaře se kvůli tomu neúspěšně snažila spuštění pilíře odložit z původně plánovaného roku 2013 o tři roky, sněmovna to ale hlasy koalice nepřipustila.

Uspíšení startu 2. pilíře penzijního systému asi Senát odmítne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu Parlamentu České republiky

Možnost novelu pouze upravit s největší pravděpodobností využita nebude, řekl ČTK předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Naopak člen předsednictva klubu ODS Jaroslav Kubera s tímto návrhem problém nemá. Obavy má však ze dvou věcí. První z nich je, že se fondy nebudou chovat odpovědně vůči klientům. Druhou je pak nezodpovědné chování některých lidí, kteří se nezabezpečí na stáří a stát se o ně stejně bude muset postarat. "Ať děláme, co děláme, tak nezodpovědní lidé nezmizí ze světa," podotkl.

Druhý pilíř důchodového systému počítá s převodem peněz ze státního důchodového systému na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Lidé si budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. To v současnosti činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Spoření bude dobrovolné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…