Ústavní právník jasně: Pokud není Šmarda kanibal, zločinec nebo třeba analfabet, měl dávno sedět na místě Staňka

15.08.2019 17:55

Ústavní právník Jan Kudrna se vyslovil jasně. Pokud chce prezident dodržovat Ústavu, a to by měl, protože je to základní zákon České republiky, měl by jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury. Jeho jmenování by prý mohl odmítnout snad jen tehdy, kdyby byl Šmarda zločinec, kanibal nebo analfabet.

Ústavní právník jasně: Pokud není Šmarda kanibal, zločinec nebo třeba analfabet, měl dávno sedět na místě Staňka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Česka Miloš Zeman
reklama

Ústavní právník Jan Kudrna má za to, že prezident Miloš Zeman se pohybuje za hranicí Ústavy. Pohybuje se za ní dva či možná dokonce dva a půl měsíce. Antonín Staněk (ČSSD) z tohoto úhlu pohledu ministrem neměl být už dávno. A na Staňkově místě měl dávno sedět Michal Šmarda. Odpovědnost za vládu a tím i za Šmardu nese podle Ústavy premiér, nikoli prezident.

„Prezident republiky tady podle ústavních formulací a toho, jak sto let ústavní vývoj fungoval, má určitou míru možnosti konzultovat, sejít se s tím kandidátem na ministra, ale na tom konci je stejně povinnost jmenovat na návrh premiéra, pokud nenastanou ty naprosto neobvyklé situace, jak se to říká a které se nikdy nestaly, že se jedná o nějakého kanibala, o nějakého zločince, který je těsně před usvědčením, o analfabeta a tak podobně,“ zdůraznil Kudrna v rozhovoru pro server SeznamZprávy.cz.

Ze stolu smetl i Zemanovu námitku, že Šmarda není dostatečným odborníkem na kulturu. „Vláda není odborný orgán, vláda je orgán politický. Za vládu jedná podle Ústavy premiér, a když nějací poslanci mají výhrady k práci ministra, tak se obrací na premiéra a ne na prezidenta,“ řekl jasně Kudrna s tím, že ministr má být schopen ve svém resortu nastavit určité priority a vyvažovat určité zájmy, ale nikdy není řečeno, že ministr musí nezbytně být odborníkem na svůj resort.

Míč je prý teď na straně premiéra Andreje Babiše, protože odpovědnost za vládu nese premiér. Kudrna však nemá pocit, že by nejlepší cestou bylo podání kompetenční žaloby na prezidenta Zemana. „Tady není žádný prostor pro spor, protože Ústava tady jasně říká, že premiér navrhuje a prezident má jmenovat,“ zdůraznil ústavní právník.

Na stole by tedy podle jeho názoru měla ležet žaloba pro porušení ústavního pořádku. Jedním dechem však také dodal, že žaloba, kterou sepsali senátoři, není zcela v pořádku, protože některé kroky, které jsou prezidentovi přičítány k tíži, se nestaly.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Já si myslím, že ta žaloba Senátu je velmi široká a řada skutků, která je prezidentovi přičítána, tak se podle mého názoru vůbec nestala, část se stala nějak jinak a že na nich prezident žádnou vinu nemá, ale část těch skutků se stala. Vidím tam několik bodů, u kterých by Ústavní soud mohl říci, že toto nebylo porušením ústavního pořádku,“ upozornil odborník.

Problém naopak vidí v tom, že Ministerstvo kultury dnes neřídí člen vlády. Zákon přitom jasně říká, že ministerstvo řídí člen vlády. To, co se děje dnes, tedy také není zcela v pořádku.

Ve druhé polovině rozhovoru věnoval Kudrna pozornost ústavní ochraně vody. Podle experta je jistě možné v Ústavě vodu jako zdroj nezbytný k životu chránit. „Nemyslím si, že bychom měli umřít žízní v České republice, ale měli bychom si být vědom toho rizika,“ upozornil Kudrna s tím, že vodu v krajině zadrží i lépe obhospodařená půda. „Mně se líbí důraz na to, že je to problém a že tu má být vyšší priorita ochrany životního prostředí,“ zdůraznil Kudrna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma předvedl Xaverovi show s rouškou, pak se rozjel: Letná sem, Letná tam. Mládežníci se naučili poroučet, Kalousek leze ke křížku

15:58 Ondřej Hejma předvedl Xaverovi show s rouškou, pak se rozjel: Letná sem, Letná tam. Mládežníci se naučili poroučet, Kalousek leze ke křížku

Moderátor Luboš Xaver Veselý se sešel se zpěvákem Ondřejem Hejmou, aby shrnuli dění v uplynulých dne…