Ústavní soud by měl být obsazen hlavně odborníky, míní právník z UK

08.02.2012 23:05

Ústavní soud by měl být obsazen odborníky, až poté by se mělo hledět na jejich minulost, míní Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Naráží tím na případ Jana Sváčka, který se těsně nestal ústavním soudcem.

Ústavní soud by měl být obsazen hlavně odborníky, míní právník z UK
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Jan Sváček se těsně nestal ústavním soudcem. Nejčastějším argumentem byla jeho komunistická minulost. Podle Jana Kudrny z Právnické fakulty Univerzity Karlovy by ale měly především rozhodovat jeho schopnosti, poté současná aktivita a minulost dotyčného až na posledním místě.

Kudrna uvedl, že při minulých jmenováních členství v KSČ nevadilo, a nevadila ani "nadprůměrná" aktivita ve prospěch minulého režimu, ale že to byl Senát v opačném složení. Tedy pravicový, který poslal do ÚS některé osoby se zřejmě problematičtější minulostí.

"Stačí se ostatně podívat, že poslední jmenování bylo schvalováno v roce 2004/05 a levice má většinu po roce 2008 a spíše později. Takže realita je taková, že pro pravicový Senát minulost problémem nebyla, pro levicový Senát to problém je," sdělil Kudrna.

Zároveň upřesnil, že například oproti Americe je toto „grilování“ nic, tam jsou ústavní soudci přímo rentgenováni. Řeší se, že jsou třeba ženy, že jsou hispánského původu a podobně. „Jenže to je doživotně,“ uvedl jeden velký rozdíl mezi USA a ČR. Český Ústavní soud ale podle něj už také není slabý, v poslední době se totiž stává politickým kolbištěm.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymula varuje: Autonehoda? Nebude pro vás ventilátor. Proto tato opatření

13:15 Prymula varuje: Autonehoda? Nebude pro vás ventilátor. Proto tato opatření

Důvody, proč se zpřísňují opatření, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnict…